מס' צפיות - 2199
דירוג ממוצע -
זכות העיון - עורך דין יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 10/09/14 (11:03)

בדומה לסעיף 143(א) לחוק החברות, המבסס את זכות העיון במסמכי חברה ציבורית ברשות לניירות ערך, מורה סעיף 43 לחוק החברות כי הרישומים שמנהל רשם החברות בלשכתו יהיו פתוחים לעיון הציבור, וכי כל אדם רשאי, לאחר תשלום אגרה, לעיין במסמכים שהוגשו לרשם החברות ולקבל העתקים מאושרים מהם.

זמינות המידע ועדכונו

במטרה לצקת תוכן בעקרון הפומביות, פקודת החברות וחוק החברות מטילים על כלל החברות חובות דיווח שונות. למשל, כל חברה חייבת למסור לרשם החברות פרטים בדבר המשכנתאות והשעבודים שלה, כאמור בסעיפים 179-178 לפקודת החברות. אי-רישום כנדרש עשוי להביא לידי בטלות השעבוד כלפי המפרק וכלפי נושי החברה. כמו כן חייבת כל חברה מוגבלת במניות לערוך לפחות אחת לשנה דו"ח שנתי, כאמור לעיל. הדו"ח האמור חייב להכיל את שמות בעלי המניות  של החברה ופרטים אישיים אחרים שלהם, ועליו לכלול פרטים חשובים בדבר מבנה ההון של החברה.

בע"פ 105/54 הואשמה מנהלת חברה בעבֵרה על סעיף 121 לפקודת החברות, אשר קבע כי כל חברה שיש לה הון מניות חייבת לערוך אחת לשנה לפחות דו"ח שנתי ולשלוח העתק ממנו לרשם החברות. הנאשמת טענה כי אין להרשיעה מכוח סעיף זה על סמך מחדל בלבד, אך בית-המשפט, מפי השופט י' זילברג, דחה את טענתה וקבע כי מאחר שהמשיבה קיבלה מכתב התראה למשלוח הדו"ח, "חייבת הייתה, כמנהלת החברה, לברר אם אמנם נשלח הדו"ח לתעודתו, ובראותה כי לא נעשה הדבר – לנקוט בכל הצעדים הדרושים לשם שליחתו, ואם היא לא עשתה כן, הרי שהרשתה ביודעין את אי-משלוח הדו"ח השנתי במובן הסעיף הנ"ל".

עם זאת, אין להסיק מפסק-דין זה כי הוראות הפקודה בסוגיית הדיווח נאכפו בדווקנות. אין חולק כי האכיפה והענישה בסוגיית הדיווח מכוח פקודת החברות נותרו בבחינת הלכה ואין מורין בה. מטעם זה שונו חלק מההוראות המחמירות שבפקודת החברות והפכו מעבֵרות פליליות לעבֵרות מִנהליות, שאי קיומן גורר עיצום כספי.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר