מס' צפיות - 2253
דירוג ממוצע -
עורך דין רן רייכמן - סוגיית הנישואים האזרחיים בארץ
מאת: רן רייכמן 08/09/14 (11:18)

סוגיית הנישואין האזרחיים, לדברי עורך דין רן רייכמן, היא סוגיה מורכבת ומאתגרת מנקודת מבטו של תחום החוק והמשפט.

לדברי עורך דין רן רייכמן, במדינת ישראל, הסמכות לקיום נישואין וגירושין אמנם מצויה בידי בתי דין רבניים, אך החוק בארץ מכיר גם בחוקיותם של נישואין אזרחיים שהתקיימו מחוץ לגבולות המדינה. לכן, זוגות רבים הנחשבים על ידי בית הדין הרבני כפסולי חיתון בוחרים באופציה זו.

נישואין אזרחיים אפשריים במדינות רבות ברחבי העולם כדוגמת קפריסין, ובערים כמו לאס וגאס ופראג. החתונה מבוצעת מול הרשויות של אותה מדינה, ומעניקה לגיטימציה חוקית לנישואין. לאחר מכן, מסביר רן רייכמן, עם מסמך הנישואין ותעודות הזהות, ניגשים בני הזוג למשרד הפנים ונרשמים כנשואים לכל דבר, עם כל הזכויות והחובות המתלוות להגדרה זו.

מבחינת בית הדין הרבני, ניתן להכיר בבני הזוג כספק נשואים, ובמקרה זה מחויבת האישה לקבל גט לחומרא, מה שמנביע בהכרח הפטרת הבעל ממזונות בת זוגו.

מבחינת בית המשפט לענייני משפחה, אדם אשר נישא במדינה מסוימת, כך מסביר עורך דין רן רייכמן, מחויב לחוקיה של אותה מדינה ונחשב נשוי גם בכל מדינה אחרת, ואפילו אם החוק או דרך החיים המקובלת במדינה שבה נישא שונים בתכלית מהמדינה שבה הוא מתגורר. על כן, בית המשפט מעניק תוקף לנישואין אלו על כל המשתמע מכך.

חשוב לדעת כי בשנים האחרונות פועלים גופים שונים במדינה על מנת לקדם חוק נישואין אזרחיים בישראל. ואולם, מדגיש עורך דין רן רייכמן, כי מדובר בהצעות ראשוניות, הנדרשות להתמודד מול התנגדות תקיפה של הציבור הדתי וממסד בית הדין הרבני.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר