מס' צפיות - 1613
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - נכסי החברה אינם נכסי בעלי מניותיה
מאת: יוסי כהן 07/08/14 (11:20)

יש להבחין הבחן היטב בין נכסי החברה לבין הנכסים של בעלי מניותיה. מרגע שבעלי המניות מעבירים את נכסיהם הפרטיים לחברה, מתנתק קשר הבעלות בינם לבין הנכסים והחברה הופכת לבעלת הנכסים על כל המשתמע מכך. נכסי החברה אינם הנכסים של בעלי מניותיה ונכסיהם אינם נכסיה.

לבעלי המניות אין כל זכות בנכסיה של החברה, למעט הזכות לקבל את ההפרש שבין שוויים לבין סכום חובות החברה, אם וכאשר תתפרק. כל עוד לא פורקה החברה, מקנה המניה לבעליה זכות תביעה בלבד (Chose in Action), המבוססת במניות המוענקות לו, חלף הנכסים או התמורה הכספית שהעביר לחברה. בדרך כלל מצומצמת זכות זו להצבעה באסֵפה הכללית, לקבלת רווחים ולתביעת יתרת הנכסים בפירוק. אף רווחי החברה שהופקו מנכסים שהעבירו לה בעלי המניות אינם שייכים לבעלי מניותיה והם אינם זכאים לתובעם אלא בהתקיים נסיבות מוגדרות.

 

זאת ועוד; החברה אינה משמשת כנאמן או כמחזיקת נכסים בעבור בעלי מניותיה; הללו שייכים לחברה במלואם, הן לעניין בעלות שבדין והן לעניין בעלות שביושר. כפי שניווכח להלן, בדרך כלל העיקרון הנדון מעניק יתרונות רבים לחברה ולחבריה.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר