מס' צפיות - 1534
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - איסור על שידורי פרסומת מסחריים
מאת: יוסי כהן 16/07/14 (10:35)

בית-המשפט קבע כי השאלה האם שידורי פרסומת מסחרית אסורים על המשיבה, אינה נקייה מספקות; חוק רשות השידור אינו כולל הוראה מפורשת או משתמעת האוסרת שידורי פרסומת כאלה. איסור זה נובע מהעיקרון שלפיו תאגיד סטטוטורי אינו מוסמך לעשות אלא את אשר הוסמך במפורש לעשותו. בהיעדר הוראה ברורה בחקיקה מפורשת האוסרת שידורי פרסומת מסחרית, שומה על בית-המשפט לדון באיסור שידורי פרסומת מסחרית בדרך של פרשנות מצמצמת וליברלית, התואמת את נוסחו של חוק רשות השידור, את רוחו ואת מגמתו.

 

השופט ד' לוין סבר כי משהסמיך המחוקק את המשיבה, כאחד מתפקידיה העיקריים, לשדר תוכניות חינוך ומידע במגמה לשקף את חיי המדינה בתחום החברה, הכלכלה והמשק, לטפח אזרחות טובה, השכלה ודעת, תרבות ואמנות וכיוצא באלה – חזקה עליו כי הכיר בחשיבותן של משימות אלה לכלל האזרחים וביקש להגשימן. השאלה כיצד תמומשנה ותיושמנה מטרות אלה הלכה למעשה תוכרע על-ידי הוועד המנהל של המשיבה, המסתייע במומחים לנושא.

אם החליטו מוסדותיה של המשיבה להגשים מטרה זו באמצעות תשדירי שירות, הממומנים על-ידי גופים ציבוריים שעניין להם בשידור מסוים שהם אך ורק חיוב, אין לרפות את ידיהם מעשות כן אלא דווקא לעודדם. אם סבור מאן דהוא כי יש למנוע את הפרסום הטוב והחיובי בשל החשש מגלישה לפרסומת מסחרית ממש שנועדה לקדם את מטרותיו של מפעל זה או אחר, ואם אמנם מבקש המחוקק למנוע הרחבה כזו, עליו לומר את דברו המפורש לעניין זה.

 

אם חורגים בתשדירי החסות מציון שם המממן בלבד ומוסיפים תכנים נוספים או מסרים הרצויים למממן והמוכתבים על-ידיו, כי אז חדלה השקופית מלהוות תוספת נלווית לשידורים, והיא הופכת לשידור מכוח עצמו. יש להימנע אפוא מפרסום כזה כל עוד לא הסמיך המחוקק את המשיבה 2 לעשות כן בגדר תפקידיה, וכל עוד לא קבע כללים לכך.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר