מס' צפיות - 1600
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן – כיצד מבוצע אישור הסכם ממון?
מאת: רן רייכמן 06/07/14 (11:09)

עריכתו של הסכם ממון, כך לדבריו של עורך דין רן רייכמן, הינה פעולה מקובלת בימינו , שנועדה להבטיח מבעוד מועד את אופן חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרה של פרידה. הסכם זה נדרש על מנת להביע רצון משותף להקל על הליכי גירושין, ולאפשר חלוקת רכוש השונה מזו שקבועה בחוק הסכמי ממון. יחד עם זאת, על מנת שהסכם ממון יהווה מסמך תקף וחוקי, חשוב לקבל עבורו אישור מערכאות משפטיות.

מי מוסמך לאשר הסכם ממון

אישור הסכם ממון דורש את הגשתו בכתב לבית משפט לענייני משפחה או לבית דין רבני, וקבלת אישור עבורו. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי הסכם ממון שנערך טרם הנישואין אפשר לאשר באמצעות פניה לנוטריון, וללא צורך לפנות לבית משפט.

עו"ד רן רייכמן מסביר על החשיבות של אישור הסכם ממון

הסכם ממון שאושר על ידי בית משפט או בית דין רבני נחשב לחוזה משפטי תקף וחוקי. מנגד, הסכם ממון שלא אושר על ידי בית המשפט עלול להתגלות כחסר תוקף, דבר המקשה על מימוש תכניו. בנוסף, הסכם ממון שלא אושר מהווה עילה לטענה, כי הוא נערך בלא שצד אחד הסכים לו מרצונו החופשי, או שלא הבין את תכניו.

אישור הסכם ממון בבית משפט בנוכחות שני הצדדים

אישור הסכם ממון מבוצע בדיון בבית משפט וניתן בנוכחותם של שני בני הזוג , מלבד מקרים יוצאי דופן, כך מחדד עו"ד רן רייכמן, בהם אחד הצדדים לא יכול להתייצב מול בית הדין. נוכחות שני הצדדים נדרשת כדי לספק לשניהם הסבר על משמעות ההליך. כמו כן, היא נועדה לברר כי ההסכם הינו תולדת רצונם החופשי, וכך למנוע מצבים של חתימה על הסכמים ממון ללא הסכמה מלאה של כל צד. כפועל יוצא מכך, האישור ניתן רק לאחר שמובטחות מחויבות ואמינות ההסכם בין בני הזוג, מה שמונע בעתיד את ביטולו בטענות של כפיה או אי הבנת תכניו.

הבנת שני הצדדים את תכני הסכם הממון

עו"ד רייכמן מסביר כי על מנת להבטיח את הבנת ההסכם של שני הצדדים, במהלך הדיון בנוכחותם יוודא השופט כי הם מבינים את תכני ההסכם, משמעויותיהם והשלכותיהם השונות. חלק מהשופטים אף נוהגים להקריא את ההסכם בפני בני הזוג, ובודק שתכניו ידועים ומובנים להם. כאמור, הסיבה לכך שבית הדין מתעכב על הבנת תכני הסכמי ממון, נועדה למנוע מקרים של ביטול על רקע טענה כי התכנים לא הובנו.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר