מס' צפיות - 1563
דירוג ממוצע -
עורך דין יוסי כהן – חירות ההתאגדות המקצועית
מאת: יוסי כהן 08/06/14 (11:50)

האם רשאית חברה להירשם ולפעול כ"בעלת מקצוע" חופשי, כגון רואה חשבון, עורך-דין ובעלי מקצועות חופשיים אחרים?

יש להבחין לעניין זה בין השאלה האם לחברה כשרות משפטית לעסוק במקצוע חופשי כגון דא, לבין השאלה האם בעלי מקצועות מסוימים רשאים לספק שירותים מקצועיים באמצעות חברה.


אין ספק, כך לדברי עורך דין יוסי כהן, כי לחברה כשרות משפטית המאפשרת לה להיות בעלת מקצוע חופשי, ואין כל מניעה כי חברה תספק שירותים מקצועיים מהסוג האמור. ברם, הגישה המסורתית שרווחה בעניין זה במשך זמן רב הייתה, כי בעלי מקצועות חופשיים מסוג מסוים, כגון עורכי-דין ורואי חשבון, אינם זכאים להקים חברה בע"מ שתפעל להגשמת מטרותיהם המקצועיות, בעלי מקצועות כאלה היו רשאים לפעול כיחידים או כשותפים בשותפות מקצועית, אך לא במסגרת חברה בע"מ.

הקושי בניהול שותפויות גדולות של בעלי המקצוע הללו ורצונם לזכות ביתרונות שבניהול עסקיהם באמצעות חברה, הניעו את המחוקק להתיר להם לנהל את פעילותם באמצעות חברה, ובלבד שאחריות בעלי מניותיה תהא בלתי מוגבלת.

גישה פטרנליסטית זו של המחוקק, כך טוען עו"ד יוסי כהן, נועדה לשלול מבעלי מקצוע מסוימים את יתרון הגבלת האחריות.

המחוקק סבר שאין זה הוגן ואין זה רצוי כי בעלי מקצוע העוסקים בתחומים מסוימים, כגון רואי-חשבון ועורכי-דין, אשר לקוחותיהם מפקידים בידיהם את רכושם, לא יישאו באחריות למעשיהם ולמחדליהם. גישה זו נועדה לעודד את תחושת האחריות של בעלי המקצוע הללו ולהגביר את נורמות הזהירות שלהם.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר