מס' צפיות - 1468
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - מהם סוגי הצרכים שקובעים את גובה מזונות הילדים?
מאת: רן רייכמן 28/05/14 (10:40)

עורך דין רן רייכמן מסביר כי מזונות ילדים הם אחד מסלעי המחלוקות המרכזיים בהליכי גירושין, בשל היותם בעלי השפעה כלכלית מכרעת בטווח הארוך. דמי המזונות ישפיעו על המצב הכלכלי ועל איכות החיים של האם והילדים, ובמיוחד על מצבו של האב המחויב בתשלום. לכן, חשוב לדעת כי אחד הכלים העיקריים לקביעת גובה דמי מזונות במקרה של אי הסכמה בין ההורים, הנו צורכי הילדים.

הסכם בין בני הזוג על דמי מזונות

אם הורים הגיעו להסכם על תשלומי דמי מזונות, יחויב האב לשלמם בהצמדה למדד המחירים לצרכן ועד גיל 18. מגיל 18 ועד תום השירות הצבאי או השירות הלאומי יידרש האב לשלם שליש מגובה דמי המזונות שנקבע. יחד עם זאת, מציין עו"ד רן רייכמן, במקרים בהם לא הצליחו ההורים להגיע להסכמה אודות דמי המזונות, האב יחויב בתשלום כנדרש בהוראות דין אישי, הנקבע בין היתר על פי צרכי הילדים.

סוגי הצרכים

צורכי הילדים שקובעים את גובה דמי המזונות נחלקים לשני סוגים – צרכים הכרחיים וצרכים מדין צדקה. תשלום הצרכים ההכרחיים הנו באחריות האב בלבד, ואילו תשלום צרכי הצדקה הנו באחריות שני ההורים.

צרכי ילדים הכרחיים

צרכים הכרחיים הנם הצרכים הבסיסיים והחיוניים שנדרשים לקיומם של הילדים, וסכומיהם זהים בין כל שכבות האוכלוסייה, ללא קשר לרמת החיים של המשפחה בטרם הגירושין. לדברי עו"ד רן רייכמן, צרכים אלו כוללים בין היתר מזון, ביגוד והנעלה, צרכים חינוכיים, צרכים רפואיים, טיפולים נפשיים, חוגים טיפוליים והוצאות בגין מקום מגורים. כמו כן, האב חייב לשלם עלויות טיפול עבור ילדים קטנים, בין אם האם עצמה מטפלת בהם או גורם חיצוני שנבחר על ידיה.

צורכי ילדים מדין צדקה

צורכי ילדים מדין צדקה כוללים צרכים נוספים הנחוצים לילדים, ושהנם מעבר להכרח. עורך דין רן רייכמן מפרט כי צרכים אלו כוללים בין היתר הוצאות על בילויים, חוגים והעשרה, צעצועים, מתנות, דמי כיס, עוזרת, תשלומי כבלים ואינטרנט, הוצאות רכב עבור הילדים, חופשות בארץ או בחו"ל ושיעורי עזר פרטיים. צרכים אלו משולמים כאמור על ידי שני ההורים באופן יחסי למצבם וליכולתם הכלכלית, וזאת בהתאם לרמת החיים של הילדים והמשפחה בטרם הגירושין.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר