מס' צפיות - 1463
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן על פשיטת רגל
מאת: יוסי כהן 27/05/14 (09:33)

עו"ד יוסי כהן דיבר במסגרת התכנית "שאלה משפטית" על הליך פשיטת רגל, עם היועצת המשפטית של כונס הנכסים הרשמי והאפוטרופוס, עו"ד טובה פריש.

השאלה הראשונה שהציג עו"ד יוסי כהן לפריש הייתה "מהי פשיטת רגל". פריש השיבה כי מדובר בהליך של חדלות פירעון שנועד לפרטים. חדלות פירעון היא מצב שבו פרט מגיע למסקנה שגובה החובות שלו עולה על גובה הנכסים, ולכן בוחר לנקוט הליך קולקטיבי של פשיטת רגל.

לאחר מכן ביקש עורך דין יוסי כהן לחדד את ההבדל בין הליך הוצאה לפועל לבין פשיטת רגל. פריש השיבה: "הוצאה לפועל הוא הליך של אכיפה וגבייה. כשפרט מגיע להוצאה לפועל, הוא לא עושה זאת מיוזמתו. בדרך כלל לנושה יש פסק דין נגד החייב או שטר שלא הצליח לממש אותו, ונושה נוקט נגד החייב הליכים של הוצאה לפועל. כשיש מספר נושים נגד חייב בהליך הוצאה לפועל, ניתן להגיע להליך איחוד תיקים".

"הליך של פשיטת רגל", המשיכה פריש, "ב-96 אחוז מהמקרים, הוא הליך שהחייב נוקט אותו מיוזמתו, בשונה מהליך של הוצאה לפועל". לאחר ההשוואה בין הפרוצדורות, ביקש עורך דין יוסי כהן לדעת מה הליך של פשיטת רגל מקנה לחייב. פריש הסבירה כי הליך של פשיטת רגל הוא קולקטיבי. מי שנוקט אותו, מביא למצב שבו כל הנושים שלו מתאספים תחת מטרייה של הליך אחד. בהליך זה ישנו עיכוב הליכים סטטוטורי – נושה לא יכול לנקוט הליך משפטי נגד החייב, וכל הליך משפטי שנמצא בעיצומו מעוכב. זה מקנה הגנה לחייב.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר