מס' צפיות - 1353
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן: המגבלות החלות על רישום חברה
מאת: יוסי כהן 22/05/14 (10:48)

נעמוד להלן על המגבלות החלות על רישום חברה, תוך השוואה בין תנאי הרישום של חברה, של שותפות, של עמותה ושל אגודה שיתופית.

סעיף 2 לחוק החברות קובע כי "כל אדם רשאי לייסד חברה, ובלבד שמטרה ממטרות החברה אינה נוגדת את החוק, אינה בלתי מוסרית או אינה נוגדת את תקנת הציבור". מגבלה זו חלה למעשה על כל התאגדות, מכל סוג שהוא, אף אם אין היא קבועה בחוק המסדיר את רישום ההתאגדות והיא ניתנת ליישום במסגרת שתי אפשרויות:

(1) סירוב מוקדם, כלומר סירוב לרשום את החברה מהטעם שמטרותיה אינן חוקיות;

(2) סירוב בדיעבד, כלומר סירוב להרשות את המשך קיומה של חברה שמטרותיה אינן חוקיות.


כאמור לעיל, סמכות הסירוב של רשם החברות היא מקדמית ואובייקטיבית. בעת רישום החברה עליו לבחון האם המטרות שבתקנונה חוקיות; הא ותו לא. אין רשם החברות רשאי לסרב לרשום חברה שעל-פי מסמכיה מטרותיה חוקיות, אף אם מקננת בלבו תחושה כי החברה נועדה לביצוע מטרות בלתי חוקיות, ואף אם תחושתו זו מבוססת על ראיות חיצוניות.

למשל, רשם החברות רשאי לסרב לרשום חברה שמטרתה הרשומה הכחדת מדינת ישראל, מטרה בלתי חוקית בעליל לכל הדעות, אך אין הוא רשאי לסרב לרשום חברה שמטרתה המוצהרת חוקית, אף אם נודע לו ממקור חיצוני מהימן כי מייסדי החברה מתכוונים להשתמש בה לשם הכחדת המדינה.

מהן אמות המידה שעל-פיהן ניתן לקבוע כי מטרות החברה הן בלתי חוקיות?

עורך דין יוסי כהן מסביר שמובן כי קיימות מטרות שאינן חוקיות בעליל, כגון מטרות החותרות תחת אושיות השלטון או הפוגעות בביטחון המדינה, או כל מטרה שביצועה מהווה עבֵרה פלילית. ואולם קיימים מצבי גבול, כגון חברה שמטרתה ביצוע פעילות מסחרית רגילה, המבצעת במהלך פעילותה עוולות אזרחיות שונות. למשל, האם רשאי רשם החברות למנוע רישום חברה שמטרתה מכירת אנציקלופדיות לבני תשחורת, אם יש בידו מידע כי החברה מתכוונת להחתימם על הוראות חיוב מקפחות?

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר