מס' צפיות - 1433
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - מהם ארבעת סוגי הצוואות הקיימים?
מאת: רן רייכמן 18/05/14 (11:01)

בעולם המשפטי קיימים ארבעה סוגי צוואות, שחייבות לעמוד בתנאים מסוימים על מנת להיות בעלות תוקף משפטי. עורך דין רן רייכמן מפרט על ארבעת הסוגים.

1. צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד היא צוואה שיחסית קל להוכיח את תוקפה, מפני שכתב יד יכול ללמד על מצבו המנטלי של המצווה, באם היה בכושר נפשי או לא. צוואה בכתב יד צריכה להיות כתובה על ידי המצווה ולכלול את חתימתו ואת תאריך בו נכתבה.

2. צוואה בפני עדים

צוואה בפני עדים היא השכיחה ביותר ונערכת לרוב בפני שני עדים ועל ידי עורך דין, בין אם מודפסת ובין אם בכתב יד. עו"ד רן רייכמן מסביר כי גם במקרה זה צריכה להופיע חתימתו של המצווה, בנוסף לחתימתם של שני העדים המאשרים את תוקפה. במקרה שהמצווה הנו בגיל מבוגר או במצב חולי מתקדם, מומלץ לצרף גם חוו"ד פסיכיאטרית, המעידה על כשירותו הנפשית של עורך הצוואה.

3. צוואה בפני רשות

עו"ד רן רייכמן מסביר כי ניתן לערוך צוואה בפני רשויות החוק, קרי, שופט, רשם בית משפט, רשם לענייני ירושה או נוטריון ולאשרה מול גורמים אלה.

4. צוואה משכיב רע

עורך דין רן רייכמן מסביר כי סוג צוואה זה הוא הקשה ביותר להוכיח, מפני שזוהי צוואה הנמסרת בעל פה. הצוואה תהיה רלוונטית רק בנסיבות אובייקטיביות וכאשר המצווה מאמין כי הוא קרוב למותו ולא עברו שלושים יום ממתן הצוואה.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר