מס' צפיות - 1410
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - המקרים שבהם העילה אינה מספיקה למתן גט
מאת: רן רייכמן 07/05/14 (11:47)

במדינת ישראל, כל בני זוג יהודים החפצים להתגרש חייבים לעבור את ההליך בבית דין רבני, גם אם נישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל. במקרים בהם יש הסכמה בין בני הזוג על גירושיהם, מדובר לרוב בהליך מהיר וקצר. ואולם, מציין עורך דין רן רייכמן, במקרים של חוסר הסכמה, על מנת לקבל גט, יש צורך בהצגת עילה מספקת ומוצדקת בעיני בית הדין, אשר פסיקתו מבוססת ברובה על ההלכה היהודית.

חוסר התאמה או אהבה אינו מספיק

על פי גישת בית הדין הרבני, חוסר באהבה או אי התאמה אינם מהווים עילה מוצדקת להפסקת קשר נישואין. לכן, מסביר עו"ד רן רייכמן, כי טיעונים של חוסר כימיה, מאיסה בבן הזוג או שהם אינם מסתדרים, לא יהוו סיבה מצדקת לגירושין בעיני בית דין רבני, וללא סיבה נוספת התביעה תידחה.

טיעון סתמי אינו מספיק כדי להתגרש

גם טיעון סתמי אינו מהווה עילה לגירושין, כדוגמת אמירה שבן הזוג אינו נאמן, או שאין בין בני הזוג קשר אינטימי. יש צורך לפרט ולנמק את הטענה ולבססה על ראיות והוכחות בעלות משקל, במטרה לשכנע את בית הדין ללא צל של ספק כי קיימת עילה למתן גט. מאידך, לדברי רן רייכמן, טענות סתומות ובלתי מבוססות נתפסות במקרים רבים על ידי בית הדין הרבני כתרגילי כוח ומניפולציה בתוך מסגרת הנישואין, וללא כוונה רצינית להתגרש.

עילות סתומות ונפרדות

קיימים לא מעט מקרים בהם עילות לגירושין סותרות זו את זו. כך לדוגמא, טענות לגירושין בגלל בגידת בן הזוג מצד אחד וחוסר כוח גברא מצד שני, מהוות עילות סותרות. אם לא הוכח אחרת, הן ייפסלו על ידי בית הדין הרבני.

חוסר ניסיון לשלום בית

עו"ד רן רייכמן מסביר שמעצם תפיסתו, בית דין רבני מאמין בצדקת ונכונות מוסד הנישואים, ולכן הוא מעוניין לראות נכונות של בני הזוג לנסות ולשקמו. מכאן שבמקרים רבים ידחה בית הדין תביעות בהן לא נעשה ניסיון אמיתי לכונן שלום בית, בין אם על ידי פגישות עם יועץ נישואין או עם רבנים.

מראה אסתטי ומומים

גם טיעון של דחייה אסתטית לא תתקבל על ידי בית הדין הרבני, בין אם עקב נכות, מום או פגם, או פשוט עקב היות הצד השני מכוער בעיני בן זוגו. זאת, מדגיש רן רייכמן, אלא אם בן הזוג לא ידע על המום בטרם ההחלטה להתחתן.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר