מס' צפיות - 1465
דירוג ממוצע -
עורך דין רן רייכמן - מהן המגבלות החלות על ילדים ממזרים?
מאת: רן רייכמן 05/05/14 (09:43)

על פי ההלכה היהודית, על מי שהוכרז כממזר, חלות הגבלות בכל הקשור ליכולתו להתחתן. הגבלות אלה תקפות בחלקן גם בימינו, ולכן חשוב להכירן ולהבין אילו אמצעים קיימים לעקיפתן. לצורך מטרה זו, מסביר עורך דין רן רייכמן, מומלץ להיעזר בשירותי עו"ד משפחה, האמון על סוגיות אלה ויודע כיצד להתמודד עימן באופן חוקי.

מי נחשב ביהדות כממזר?

ההלכה היהודית מגדירה באופן מפורט מי נחשב לממזר. הגדרות אלה כוללות בן או בת שנולדו לאישה יהודיה מחוץ למסגרת נישואין שלא על ידי הבעל, וכן ילד שאימו הנה אחות של אשת אביו, או ילד שנולד מנישואין בין גרושה לכהן. כמו כן, ממזרות היא תכונה מורשת, כך שילד שנולד לממזר ייחשב אף הוא כממזר. יש לציין כי לגבי הפריות מלאכותיות מתורם אנונימי קיימת עדיין מחלוקת בין פלגי הרבנות, באשר לשאלת ממזרותו של היילוד.

נישואין של ממזר

עו"ד רן רייכמן מסביר שאחת ההגבלות העיקריות שעומדות בפני שמי שהוכרז כממזר קשורה כאמור בתחום הנישואין. הגבלה זו קובעת כי ממזר אינו רשאי להתחתן עם בן זוג יהודי כשר, אלא רק עם מי שמוגדר אף הוא ככזה, או לחילופין רשאי להתחתן עם גויה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי אם ממזר אכן התחתן עם בן או בת זוג יהודים כשרים, ייחשבו הנישואין לתקפים ולמחויבים בגירושין ובמתן גט. כמו כן, החוק מכיר בנישואין אזרחיים של ממזר כנישואין לכל דבר.

בדיקת ממזרות

רן רייכמן מדגיש כי בימינו נוטים בתי המשפט בארץ למנוע ככל הניתן את ההכרזה על ממזרותו של אדם. כך לדוגמא, במקרים בהם בעל חושד כי ילדו אינו שלו, הוא אינו יכול לחייב את אשתו בבדיקת רקמות. זאת מתוך העדפת טובתו של הילד על פני זו של הבעל, ורצון למנוע ממנו כתם שיהווה מכשול במהלך חייו. רן רייכמן מוסיף, כי ההלכה תכיר בילד של אישה שקיימה יחסי מין חוץ למסגרת הנישואין כבנו של בעלה, ולא כילד ממזר של גבר אחר.

ממזר – ככל יהודי אחר

לסיום, מבהיר עו"ד רן רייכמן, כי מלבד הגבלות הנישואין, ההלכה רואה בממזרים כיהודים לכל דבר, המחויבים בכל מצוות הדת. יתרה מכך, הם יכולים ללמוד תורה ולהפוך לרבנים חכמים.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר