מס' צפיות - 1451
דירוג ממוצע -
השכרת דירה: מהן חובות הצדדים על פי החוק? מאת עו"ד יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 01/05/14 (11:14)

עורך דין יוסי כהן מסביר: על אף העובדה שהישראלים מעדיפים באופן מסורתי לרכוש דירה, יותר ויותר יחידים ומשפחות נדרשים דווקא לאופציית השכירות. בין שוכרי הדירות ניתן למצוא חיילים משוחררים וסטודנטים, משפחות וזוגות צעירים ולעתים גם שוכרים בני גיל הזהב.


כאשר שני הצדדים – המשכיר (בעל הנכס) והשוכר (הדייר) מחליטים לקיים ביניהם עסקת שכירות, מקובל לחתום על חוזה שיסדיר באופן מוסכם את זכויותיהם ואת חובותיהם. לצד הזכויות והחובות המוסכמות, אלה שנקבעות בחוזה, חלות גם כמה חובות שמוטלות על הצדדים מכח חוקים שונים.

חובות המשכיר

משכיר הנכס, דהיינו בעל הדירה, מחויב לאפשר לשוכר לעשות בדירה שימוש סביר והגיוני. עו"ד יוסי כהן מציין שמבחינת הדייר מדובר למעשה על זכות המוכרת בחוק בתור זכות החזקה. משמעות החובה, במילים פשוטות, היא הימנעות בעל הנכס ממצב של יצירת הפרעות לקיום אורח החיים התקין של הדייר או הדיירים.

חובה של ראשית השכירות עוסקת במחויבות של הבעלים למסור את הנכס כאשר הוא פנוי מכל אדם או חפץ וכאשר הוא ראוי למגורים. כהערה, מציין יוסי כהן שמקובלים מקרים שבהם מושכרת הדירה בתוספת לצמודי מבנה או לריהוט. הללו אינם נחשבים למתנגשים עם החובה למסירת נכס פנוי.

חובה חשובה נוספת נוגעת בתיקון פגמים או ליקויים. אם במהלך תקופת השכירות נוצרים נזקים או קלקולים שהם תוצאה של בלאי סביר, מחויב המשכיר לבצע תיקון בתוך זמן סביר ועל חשבונו.

חובות השוכר

שוכר הנכס, דהיינו הדייר, מחויב בראש ובראשונה לשלם בעבור תקופת שהותו בנכס המושכר. מהי בדיוק התמורה, מתי היא תשולם ואם תהיה הצמדה על פי מנגנון זה או אחר – בכך החוק איננו עוסק ואלו דברים שמוסכמים בחוזה, מדגיש עו"ד יוסי כהן.

חובה נוספת שמוטלת על השוכר נוגעת למתן אפשרות פיקוח של בעל הנכס על אודות מצבו. במילים אחרות, על השוכר לאפשר לבעל הנכס לסור לדירה מעת לעת ולהיכנס אליה ללא הפרעה. יוסי כהן מזכיר שמועדי ההגעה והתדירות אינם יכולים לחרוג מהסביר ולפגוע בזכות הדייר לפרטיות.

חובה חוקית אחרונה שנזכיר לעניין הדייר היא החובה לשמור על הנכס במשך כל תקופת השכירות. עם תום התקופה על הנכס להימסר בחזרה כשהוא במצב תקין, ללא נזקים שהם מעבר לבלאי סביר.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר