מס' צפיות - 1449
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - הקשר בין גניבת זרע לתשלום מזונות של האב
מאת: רן רייכמן 01/05/14 (11:06)

גניבת זרע מוגדרת כמצב שבו אישה הרה ללא ידיעתו או הסכמתו של האב, וזאת מתוך רצון להיכנס להריון ובפעולות הכרוכות במרמה. דוגמא לכך היא מקרה שבו אישה טוענת טענה כוזבת, לפיה היא נוטלת גלולות נגד הריון, או טוענת שאינה במצב גופני המאפשר לה להיכנס להריון. יחד עם זאת, מסביר עו"ד רן רייכמן, גם במצבים אלו קורה שאישה המצויה במהלך הריון או לאחר לידה תובעת דמי מזונות מהגבר. חשוב לדעת כי בית המשפט מחייב בתשלומי דמי מזונות גם אם ההריון היה תוצר של גניבת זרע.

גניבת זרע אינה הגדרה משפטית

עו"ד רן רייכמן מציין כי בעיני בית המשפט לא קיימת עבירה או עוולה של גניבת זרע, מאחר שמדובר בפעולה שבה הגבר היה מעורב באופן אקטיבי. כמו כן, הטענה של גברים לגבי פיתויים לקיום יחסי מין אינה עבירה על החוק, שכן הגבר אחראי על גופו ועליו מוטלת האחריות לעמוד בפני הפיתוי או להיכנע לו. אם נכנע לפיתוי, עליו לשאת בתוצאות מעשיו.

מדוע נדרש הגבר לשלם דמי מזונות במקרה של גניבת זרע?

האב נדרש על ידי בית המשפט לשלם דמי מזונות, גם אם קיים חשד סביר כי מדובר בגניבת זרע. עו"ד רן רייכמן מסביר שהסיבה לכך נעוצה בגישת בית המשפט, כי בעצם קיום יחסי המין עם האישה נטל הגבר על עצמו את האחריות לכל מהלך טבעי העלול להיווצר מיחסים אלו, לרבות כניסתה של האישה להריון ממנו. מעבר לכך, הילדים אינם אשמים במעשיהם של ההורים, וחובת ההורים ובמיוחד האב לדאוג לכלכלתם ולרווחתם.

תביעת נזיקין בגין גניבת זרע

הגבר אמנם מחויב בתשלום דמי מזונות במקרים של גניבת זרע, אך מנגד הוא רשאי להגיש תביעת נזיקין נגד האישה. בתביעה זו, מפרט רן רייכמן, עליו להוכיח כי ניטל ממנו זרע במרמה והונאה, ושנגרם לו כתוצאה מכך נזק כלכלי או נפשי. יחד עם זאת, חשוב לציין כי מאוד קשה להוכיח תביעות גניבת זרע, ומועטות הן התביעות שהצליחו להוכיח מקרים אלו בישראל.

כפיית הפלה בגין גניבת זרע

עו"ד רן רייכמן מדגיש כי על פי חוק, לא רק שאין להימנע מתשלום דמי מזונות בגין גניבת זרע, אלא שהגבר גם לא יכול לכפות על האישה לבצע הפלה. זאת עקב זכויות האישה הכוללות זכות הולדה חיובית, היות העובר חלק מגופה, וזכותה להחליט על שלמות גופה ובריאותה.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר