מס' צפיות - 1370
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן – חובות וזכויות הצדדים לפני הקמת חברה
מאת: יוסי כהן 30/04/14 (11:34)

בכל מקרה שבו כורת יזם חוזה מקדמי עם צד שלישי, והחברה הוקמה בסופו של דבר, נוצרת למעשה מערכת יחסים חוזית משולשת: יזם-חברה, יזם-צד שלישי, חברה-צד שלישי. חוק החברות, כמו גם חוק השליחות, הכריעו למעשה במערכות יחסים אלה על-פי מבחן מרכזי אחד: מצבו הנפשי של הצד השלישי  המתקשר בחוזה  המקדמי. כלומר, ידיעה או אי ידיעה  של הצד השלישי אם הפעולה היא פעולת יזמוּת, היא שתכריע בשאלת תוקפו של ההסכם כלפי החברה ובשאלת שחרורו של היזם מאחריות לפעולות היזמוּת או בהמשך חיובו האישי, הן כלפי הצד השלישי והן כלפי החברה.

לעניין זה ייתכנו שני מצבים עיקריים: המצב הראשון: החברה אישרה לאחר הקמתה את הפעולות שנעשו על-ידי היזם בשמה או במקומה. במקרה שכזה יחולו על ההסכם המקדמי ופעולות היזם והחברה דיני השליחות הרגילים, לפיהם, אם לא ידע הצד השלישי כי מדובר בפעולת יזמוּת, יחולו דיני השליחות הנסתרת, המורים כי הן היזם והן החברה יחובו בהסכם המקדמי ביחד ולחוד. המצב השני: החברה לא אישרה את ההסכם המקדמי, בין אם משום שלא הוקמה ובין אם משום שאין ברצונה לאשרו לאחר הקמתה. אם ידע הצד השלישי כי מדובר בפעולת יזמוּת, עומדת בפניו הברירה לראות ביזם את בעל דברו או לחזור בו מן הפעולה ולתבוע את היזם בגין נזקיו מכוח דיני השליחות הכלליים. אם לא ידע הצד השלישי כי מדובר בפעולת יזמוּת, יהא היזם חייב וזכאי בחובות ובזכויות הכלולות בהסכם המקדמי.

היזם התחזה כבעל הרשאה, והצד השלישי לא ידע כי מדובר בפעולת יזמוּת

כאשר הצד השלישי אינו יודע כלל כי האדם שכורת עמו הסכם הוא יזם הפועל בעבור חברה שטרם קמה, מובן שהוא רואה ביזם את המתקשר היחיד עמו, שכן אין הוא מודע כלל לקיומה של החברה. לפיכך, אם הוקמה החברה והיא מחליטה לאשר את ההסכם, עדיין זכאי הצד השלישי לראות ביזם את בר דברו, שכן לדידו הוא המתקשר היחידי מלכתחילה. עקרונות לוגיים וצודקים אלה מגולמים בסעיף 14 לחוק החברות, המורה כי אם לא ידע הצד השלישי בעת ביצוע פעולת היזמוּת על קיומה של היזמוּת, הרי:

 (1)     פעולת היזם תחייב או תזכה את היזם לפי העניין;

(2)     משנתאגדה החברה, היא רשאית לאשר את פעולת היזמוּת, ובלבד שהאישור אינו נוגד את הפעולה לפי מהותה, לפי תנאיה או לפי נסיבות העניין;

(3)     אם אישרה החברה את פעולת היזמוּת, היא תחייב הן את החברה והן את היזם ביחד ואת כל אחד מהם לחוד, ותזכה רק את החברה.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר