מס' צפיות - 1444
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן - על שחרור היזם מאחריות
מאת: יוסי כהן 22/04/14 (11:39)

נשאלת השאלה, אם היזם פטור מחבותו כלפי צדדים שלישיים מרגע אישור ההסכם המקדמי, או שמא הוא מוסיף לחוב כלפיהם יחד עם התאגיד.

לעניין זה, לדברי עו"ד יוסי כהן, תיתכנה כמה אפשרויות:

תנאי מפורש – אם ההסכם המקדמי כולל תניה הקובעת כי מרגע אישורו של החוזה המקדמי יהא היזם פטור מכל חיוביו, התניה תחייב.
תנאי מכללא – עו"ד יוסי כהן טוען שיש להניח כי בכל הסכם מקדמי כלול תנאי מכללא, שלפיו יהא היזם פטור מכל חיוביו כלפי הצד השלישי עם אישור ההסכם המקדמי, אלא אם כן משתמעת מן החוזה כוונה אחרת, מציין עו"ד יוסי כהן. ההנחה כי תנאי זה קיים בכל חוזה מקדמי שאושר בדיעבד, היא חיונית והוגנת אם ידע הצד השלישי כי היזם פועל בעבור חברה שטרם הוקמה, שהרי הצד השלישי מודע לעובדה כי הוא כורת הסכם עם החברה ולא עם היזם.

עקרון האחריות הכפולה – עו"ד יוסי כהן מסביר שעל פי עקרון זה, היזם יוסיף ויחוב יחד עם התאגיד כלפי הצד השלישי בכל החיובים שבהסכם המקדמי, אלא אם כן שחרר אותו התאגיד מחיוביו במפורש.

עקרון האחריות הכפולה נדון בפרשת תעשיות אלקטרוכימיות בע"מ נ' עילם. במקרה זה הפר הנתבע הסכם לביצוע עבודה מסוימת. משנתבע בגין הפרת ההסכם, טען הנתבע כי אין יריבות בינו לבין התובע, שכן הוא חתם על ההסכם בשם חברה ולא באופן אישי.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר