מס' צפיות - 1747
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן: מהי שליחות נסתרת ומה השלכותיה?
מאת: יוסי כהן 16/04/14 (11:07)

עורך דין יוסי כהן מסביר כי "שליחות נסתרת" היא מצב שבו היזם לא גילה לצד שלישי כי הוא פועל למען תאגיד והחוזה אושר. במצב זה לא תחולנה הוראות חוק השליחות, וזאת על-פי לשונו של סעיף 6(ג), הקובע: "[…] ויחולו הוראות סעיף זה".

מאידך גיסא, מסביר עורך דין יוסי כהן, כאשר לא אישר התאגיד את החוזה, לא יחול אף סעיף 7 לחוק השליחות, הואיל ותחולתו מותנית במפורש רק במקרים שבהם יש לשלוּח הרשאה. כאמור, בענייננו אין לשלוח הרשאה, כיוון שהתאגיד טרם הוקם בעת שהיזם ביצע את הפעולה בעבורו. לפיכך ייקבעו היחסים שבין "היזם" לבין הצד השלישי בהתאם לדין הכללי, קרי – דיני החוזים והנזיקין.

מצב נוסף הוא כזה שבו היזם פעל "בחזקת שלוח" והצד השלישי ידע כי התאגיד טרם נוסד וכי היזם פועל למען תאגיד.

אם התאגיד מאשר את החוזה בנסיבות האמורות, חלה הוראת סעיף 6(א) לחוק השליחות ומתעוררת שאלת האחריות הכפולה. לעניין זה מקובלת על עורך דין יוסי כהן דעתו של פרופ' א' ברק, שלפיה תוצאה חיונית מתחולת ס"ק (א) הנ"ל היא, כי היזם "יוצא מהתמונה".

כאשר התאגיד לא מאשר את החוזה המקדמי

אם התאגיד אינו מאשר את החוזה המקדמי, אם משום שאינו מעוניין בו ואם משום שלא נוסד כלל:

כיוון שצד ג' יודע כי התאגיד טרם נוסד, מובן כי אין חל סעיף 6(ב) לחוק השליחות. אם לא נקבעה תניית פטור מפורשת בחוזה המקדמי, עלינו לבחון את הוראותיו ולנסות להתחקות אחר כוונת הצדדים. במילים אחרות, מציין עורך דין יוסי כהן, יש לבדוק את החוזה ככל הסכם רגיל, ולהכריע בשאלת חובותיהם וזכויותיהם של היזם ושל הצד השלישי, על-פי אומד דעת הצדדים.
אם נקבעה בחוזה תניית פטור בין היזם לבין הצד השלישי, ישתחרר היזם מחובותיו בהתאם לאמור בתניה, מסביר עורך דין יוסי כהן.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר