מס' צפיות - 1404
דירוג ממוצע -
עורך דין רן רייכמן – מי זכאי לקבל ירושה ומה קובע החוק?
מאת: רן רייכמן 06/04/14 (11:56)

ירושה היא למעשה הגדרה לאופן חלוקת רכושו של האדם הנפטר לבני משפחתו או למי שבחר. רן רייכמן, עו"ד לענייני משפחה, מסביר כי הדין לגבי עניין הירושות מתחלק לשני אופנים, בהם היורש יכול לרשת את עיזבון הנפטר:

ירושה מכוח צוואה - ירושה מכוח צוואה היא מצב בו המנוח השאיר אחריו צוואה כדין ויורשיו הם מי שרשומים בצוואתו, אשר קבע בעצמו. היורש יכול לעשות ככל שירצה עם ירושתו, אך ישנה הגנה בחוק הניתנת לקרוביו של המוריש במידה שאחד מהם נזקק למזונותיו בהתאם לחוק הירושה.

ירושה על פי דין – עו"ד רן רייכמן מסביר כי ירושה על פי דין היא מצב בו הנפטר אינו הוריש צוואה ועל כן, יורשיו יהיו כקבוע בחוק הירושה תשכ"ה 1965 וכך גם סדר הקדימות שלהם.

מהו ביטול צוואה ומה קובע חוק הירושה?

עורך דין רן רייכמן מסביר: ביטול צוואה יכול להתרחש רק כאשר המוריש המציא מסמך המבטל באופן רשמי את הצוואה אן לחלופין על ידי כתיבה של צוואה חדשה ועדכנית יותר אשר מבטלת את הצוואה הקודמת. בכל מקרה צוואה חדשה יותר היא זו שאליה צריך להתייחס.

סעיף 8 בחוק הירושה קובע כי הקניית זכויות לאחר פטירה או ביצוע עסקאות בירושה הן פעולות שלא ניתן לבצע ואין תוקף משפטי לפעולות שכאלו והן אף נוגדות את הוראת החוק המפורשת.

ייתכן בהחלט מקרה שבו ישנו הסכם ממון המגדיר את אופן חלוקתם של הנכסים השונים הנמצאים בבעלותו של הנפטר, אשר יתנגש עם סעיף 8 לחוק הירושה ובמקרה שכזה נדרש טיפול משפטי מיוחד.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר