מס' צפיות - 1437
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - אילו סעיפי חובה קיימים בהסכם גירושין?
מאת: רן רייכמן 03/04/14 (10:58)

ההחלטה על גירושין ופירוק התא המשפחתי איננה פשוטה, וכרוכה לרוב בנקיטת הליכים משפטיים וביצירת הסכם גירושין משותף. הסכם זה, מסביר עורך דין רן רייכמן, מנוסח על ידי עו"ד גירושין באופן ספציפי לכל מקרה, ומפרט את ההיבטים השונים של פירוק התא משפחתי. זאת במטרה לספק מצע ברור וחוקי לדרך הפרידה, ולהמשך התנהלות תקינה, יציבה ונאותה של חברי המשפחה הנפרדים.

הסכמה להליך הגירושין

בכל הסכם גירושין נדרשת הסכמה של שני בני הזוג להתגרש באופן ברור וחד משמעי – אחרת לא יותיר בית הדין הרבני את המהלך. כמו כן, מוסיף עו"ד רן רייכמן, הסכם גירושין יפרט את הנסיבות ויתאר את תמונת המצב הכללית הקיימת.

חלוקת רכוש

זוגות נשואים צוברים במהלך חייהם המשותפים רכוש משותף, רב ומגוון. חשוב מאוד שהסכם גירושין יפרט את אופן חלוקת הרכוש על כל מרכיביו, כולל רכוש שבני הזוג הביאו עימם לתוך מערכת היחסים, מדגיש רן רייכמן. מדובר בין היתר בנדל"ן, ברכב, בתכולת דירה, בהון, בחסכונות, בקניין רוחני, בהכנסות, בהוצאות ובחובות.

תשלום דמי מזונות

דמי מזונות עבור אישה וילדים מהווים סעיף חובה בהסכם גירושין, אשר מפרט את גובה דמי המזונות, אופן הצמדתם ומועד תשלומם. הסעיף ידון בגובה המזונות שהגבר ישלם לאישה עד לגמר הליך הגירושין, בהתאם לרמת החיים שהאישה הורגלה בה ובגובה הכנסותיה האישיות. כמו כן, במקרה של גירושין עם ילדים קטינים עד גיל 18, נדרש הגבר לשלם עבורם דמי מזונות. עו"ד רן רייכמן מדגיש כי גובה דמי המזונות לילדים נקבע על פי צורכי הילדים, ולא על פי הכנסת האב, ומורכב מתשלום בסיסי, מהשתתפות בהוצאות דיור ומהוצאות הנדרשות לגידול הילדים.

משמורת והסדרי ראייה

רן רייכמן מציין כי הסכם גירושין עבור משפחה עם ילדים קטינים נדרש להכיל הסדרי משמורת והסדרי ראייה, כאשר המשמורת עשויה להיות משותפת בין שני ההורים או משמורת מלאה של הורה אחד. מי שמקבל עליו את המשמורת נושא במרבית האחריות על גידול הילדים וחינוכם, ועל סיפוק צורכיהם הנפשיים והפיזיים. יחד עם זאת, את גישת החינוך הכללית ניתן בהחלט לקבוע ולנסח בהסכם גירושין, החל בסוג המסגרות בהן ישהה הילד ועד למרכיבי תזונתו. כמו כן, בהסכם יפורטו כללים ואופני התנהלות הקשורים לראיית הילדים. אלו קובעים את מידת ואופן מעורבותו של ההורה שאינו המשמורן בגידול הילדים, ואת שהייתם בביתו באמצע השבוע, בשבתות ובימי חג.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר