מס' צפיות - 1471
דירוג ממוצע -
מדוע בוטל ההסכם עם עד המדינה? - אלון וניני
מאת: עו"ד אלון וניני 03/04/14 (08:39)


פרשת הרצח בברנוער ארעה בתאריך 1.8.09 בעת פעילות שנערכה בבית אגודת הלהט"ב בת"א. אל המקום נכנס אדם רעול פנים וירה למוות במדריך ובנערה שנכחו במקום, פצע עוד כעשרה בני אדם ונמלט מהמקום. במהלך החקירה קיבלה המשטרה מידע מצעיר אשר סייע לחשודים ברצח, ובתמורה למידע שיספק להם, ביקש מעמד של עד מדינה. השבוע, לאחר שהוכחה התנהלות בעייתית מצידו של עד המדינה, ההסכם בוטל.

ביטול ההסכם עם עד המדינה

לפי אלון וניני עד מדינה לא אמור להתראיין, לחזור בו, לברוח,לדרוש תנאי הסכם טובים יותר ועוד, אך גם אם עשה דברים אלו ועדיין קיימת האפשרות כי יעיד בביהמ"ש, יש לקחת זאת בחשבון.

עם זאת, בפרשת הברנוער, העלה עד המדינה סוגיות של חוסר אמון, מה שיכול לשבש את הניסיון להוכיח את אשמת החשודים בביהמ"ש. כמו כן, מזכיר אלון וניני, שעד מדינה בפרשת הברנוער, לא היה נוכח בזמן הרצח.

על כן, עדויותיו, משמעותיות ככל שיהיה, נשענות על דברים שנעשו סביב הרצח עצמו ומכאן, ייתכן כי ההסכם עמו בוטל, מכיוון שאמינותו היא מכרעת ומשמעותית, להוכחה כי החשודים אכן ביצעו את הרצח.

מדוע בוטל ההסכם ומהי ההתנהלות הבעייתית מצד עד המדינה?

ההתנהלות הבעייתית של עד המדינה

לדברי אלון וניני עד מדינה אמור להפגין אמינות ורצינות, שהם תנאי הכרחי למימוש המטרה הסופית – עדות בבית משפט. עד המדינה בפרשת הברנוער הפגין לאורך כל החקירה והדיונים בביהמ"ש, חוסר רצינות ואחריות, בכך שברח מדירת המסתור שסיפקה עבורו המשטרה ובכך שהתראיין לגופי תקשורת, כאשר פניו מוסוות.

כמו כן, העד רצה לשנות את ההסכם בתדירות גבוהה, כך שירוויח ממנו יותר תועלת, אך הקש ששבר את גב הגמל, הייתה הסתירה בעדויות שלו ועבירות של בדיית ראיות ושיבוש הליכי משפט.

חקירת המשטרה בפרשה

חקירת הרצח במועדון הברנוער נמשכה קרוב ל-4 שנים, שמהלכן נבחן מניע לאומני, דתי ואישי, אך היה זה האקדח שנמצא במקרה, שהיווה את קצה החוט הראשון. קצה חוט זה לא הוביל להתקדמות של ממש, עד שהגיע צעיר המוכר למשטרה וטען כי העביר מידע על דרכי המילוט מהברנוער, אך לא ידע על כוונת החשודים לבצע רצח. הצעיר ביקש מעמד של עד מדינה ולאחר חתימת ההסכם, פעל כסוכן סמוי במשך מספר חודשים והקליט את החשודים משוחחים על ליל הרצח.

הכותב הוא עו"ד אלון וניני מתמחה בתחום המקרקעין והחברות. עו"ד אלון וניני מעניק ייעוץ משפטי ללקוחות פרטיים לצד חברות מתחום ההיי-טק, תעשייה, מסחר ושירותים. המשרד נותן דגש גם על סטנדרט מקצועי גבוה וגם על שירו

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר