מס' צפיות - 1467
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - מתי המדינה תירש רכוש של אדם שנפטר?
מאת: רן רייכמן 02/04/14 (10:48)

עורך דין רן רייכמן מסביר: מדינת ישראל תירש את רכושו של אדם שנפטר במקרים בהם אין לנפטר יורש כדין, כלומר בהיעדר קרובי משפחה וצוואה המורה מי יורש את העיזבון. במונח "אין יורש" הכוונה שאין האדם מותיר אחריו בן או בת זוג, ילדים, ילדים מאומצים, הורים, אחים, הורי הורים וצאצאים שלהם. במקרים אלו תירש המדינה את העיזבון מתוך מחויבות להשתמש בו למען המדע או למטרות חינוך, סעד ובריאות.

הוכחות אין יורש

רן רייכמן מדגיש כי על פי חוק, מצב של אין יורש נדרש להיות מוכח באופן מובהק ללא ספק, ובאופן שאינו משתמע לשתי פנים, אחרת המדינה לא תירש דבר. מאחר שקשה לדעת בוודאות שלא קיימים יורשים, ובעיקר מדרגה שלישית כמו ילדי הורי הוריו של הנפטר, הירושה מופקדת בידיו של האפוטרופוס הכללי למשמרת במשך מספר שנים הקבוע בחוק. זאת על מנת לאפשר גילוי של יורשי העיזבון. בחלוף התקופה ללא דורשים לעיזבון, הוא יועבר לידיה של המדינה.

העברת תשלומים למי שאינו יורש על פי דין

במקרים מסוימים רשאי שר האוצר על פי שיקול דעתו, להורות על העברת כספי ירושה ליורשים שאינם על פי דין באופן חד פעמי או בתשלומים, וזאת לאחר שסולקו כל החובות מהעיזבון. עו"ד רן רייכמן מסביר שמדובר במקרים של אנשים שהיו תלויים במוריש ערב פטירתו, או להיפך – מקרים בהם הנפטר היה תלוי באנשים או בארגון מסוים ערב פטירתו. כמו כן, רשאית המדינה להחליט על העברת כספי העיזבון לידי בני זוג או בני משפחה שאינם נחשבים ליורשי הנפטר על פי דין.

ירושה עבור המדינה

לא אחת מציינות צוואות נפטרים כי עיזבונות מהארץ ומרחבי העולם ניתנים בירושה למדינה, וזאת עקב סיבות שונות, אך בעיקר בשל תחושת קשר למדינה ולמה שהיא מייצגת. רן רייכמן טוען שעל פי החוק בישראל, עיזבונות אלו מיועדים למטרות ציבוריות ואינם מהווים חלק מתקציבה של המדינה, לכן הם גם מטופלים ומנוהלים בתקציב נפרד על ידי מחלקת עיזבונות של האפוטרופוס הכללי. רן רייכמן מוסיף כי אם למצווי העיזבונות היו יעדים ספציפיים, על המדינה לכבד את רצונם ולפעול למימושם המלא על כל פרטיהם, ואף לדאוג להנצחה מכובדת של התורם.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר