מס' צפיות - 1469
דירוג ממוצע -
עו"ד רן רייכמן - מה ההבדל בין צוואה בכתב יד לצוואה מודפסת?
מאת: רן רייכמן 01/04/14 (11:27)

רבים בקרב הציבור נוטים לחשוב כי צוואה בכתב יד וצוואה מודפסת אחד הן. למעשה, מסביר עורך הדין רן רייכמן, הדמיון ביניהן מתקיים בעובדה שהן אינן דורשות נוכחות של עורך דין, וכן בכך שבמטרה לכבד את רצון המצווה ינסה בית המשפט להתגבר על פגמים צורניים טכניים בכתב הצוואה. מעבר לכך, מדובר בשני סוגים שונים של עריכת צוואה, כאשר לכל סוג כללי כתיבה ועריכה משלו. את ההבדלים חשוב להכיר וליישם על מנת שהצוואה הכתובה תוכר כחוקית, ולכן ממליץ רן רייכמן גם להיוועץ בעורך דין הפועל בתחום לגבי אופן הכתיבה.

צוואה מודפסת – צוואה בעדים

צוואה מודפסת, המכונה בעגה המשפטית "צוואה בעדים", הנה צוואה המציינת את תאריך עריכתה ונחתמה בכתב ידו של המוריש בנוכחות של שני עדים, אשר המוריש קבע כעדיו. עדים אלו חותמים על הצוואה ומצהירים שהיא נחתמה על ידי המוריש בנוכחותם, וכי המוריש הצהיר בפניהם שזוהי אכן צוואתו. עו"ד רן רייכמן מציין שמטרת העדים הנה להוכיח את היות הצוואה אמיתית, וכן את העובדה שהיא נכתבה מרצונו החופשי של המוריש. הליך זה חשוב לבצע כנדרש במועד אחד, ולא בפרקי זמן שונים.

רן רייכמן מציין כי עדים בצוואה מודפסת אינם רשאים להיות בעלי עניין או חלק מהיורשים בצוואה, וכן מתחת לגיל 18 או פסולים בדין. כמו כן, הם אינם חייבים לדעת מהו תוכן הצוואה, או לוודא את צלילות דעתו של המוריש במעמד החתימה. בנוסף לכך, צוואה בעדים יכולה להיות כתובה גם בכתב יד, כולל התאריך שלה, ובתנאי שהיא עומדת בדרישות שפורטו לעיל.

צוואה בכתב יד

צוואה בכתב יד הנה סוג הצוואה הפשוט ביותר ליישום, המאפשר לכל אחד לכתוב את הוראתו במסמך המחייב על פי דין. צוואה זו אינה דורשת עדים, ובה המוריש כותב את הדברים בכתב ידו, מציין את תאריך הכתיבה וחותם עליה בכתב ידו. על מנת שצוואה זו תהיה חוקית, מסביר עו"ד רן רייכמן, כי חובה שתיכתב כולה, מתחילתה ועד סופה, על ידי המוריש. כתב היד מהווה הוכחה לרצונו של המוריש ולכן היא אינה נדרשת בעדים, אך צוואה זו אינה קבילה אם היא מודפסת או נכתבת על ידי אדם אחר שאינו המוריש. יש לציין כי עקב היותה חסרה בעדים, צוואה זו עשויה להוות עילה להתנגדות לכשרותה.

הכותב הוא עו"ד רן רייכמן עוסק בדיני משפחה, צוואות וירושות ומנחה התכנית שאלה משפטית בערוץ 2.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר