מס' צפיות - 26
דירוג ממוצע -
כדאיות החתימה המהירה על הסכם עד מדינה - אלון וניני
מאת: עו"ד אלון וניני 11/03/14 (17:27)

הסכם עד מדינה הוא כלי משפטי שנועד לסייע למשטרה ולתביעה על מנת להרשיע עבריין, שלא ניתן להרשיעו בדרך אחרת. בגלל מורכבותו של הסכם זה יש לפעול במהלך ניסוחו וחתימתו ביתר זהירות ועל פי חוק, על מנת להימנע ממצבים שיכולים לטרפד את ההסכם. אחד מהדברים שחשוב להקפיד עליהם במהלך חתימת על הסכם עד מדינה, הוא התזמון והצורך לחתום בהקדם האפשרי על ההסכם. מדוע זה כך?

אפקט התזמון – בדרך להרשעה חזקה
לדברי אלון וניני, עד מדינה מוגדר כאדם שהיה שותף לדבר העבירה ומוכן להפליל את שותפיו, בתמורה להגנה וטובות הנאה מצד המדינה, כמו תשלום חד פעמי, תנאי ריצוי עונש נוחים או פטור מתקופת מאסר. אלון וניני טוען שבגלל שהעבריין, המיועד להפוך לעד המדינה, לא בא על עונשו במלואו, נוטים להשתמש בהסכם זה רק במקרים בהם אין דרך נוספת להרשיע את הגורמים שהיו מעורבים בפשיעה.
אלון וניני מסביר שבמידה ואכן מדובר במצב שכזה ואחד השותפים לפשע מעוניין לחתום על הסכם עד מדינה, יש לשים לב לעניין התזמון והחתימה על ההסכם מהסיבות הבאות:

חרטה – כאשר הסכם עד המדינה עולה על הפרק ואחד השותפים לפשע נענה על כך בחיוב, צפוי לעבור זמן מרגע היענותו לדבר ועד חתימת ההסכם. זמן זה, לפי אלון וניני, מאפשר לעד המדינה הפוטנציאלי לחשוב ולהתלבט בנוגע לצפוי לו, מה שיכול להניע אותו מחתימה על ההסכם. על כן, חשוב להחתים את העד בהקדם.
איומים - לדברי אלון וניני, ככל שיעבור יותר זמן מהרגע בו השותף לעבירה, מראה היענות לחתימת על הסכם עד מדינה, ועד למועד החתימה עצמו, כך גוברים הסיכויים שייחשף לאיומים מצד גורמים כאלו ואחרים, העלולים להשפיע עליו. זמן זב הוא קריטי, במיוחד כאשר מדובר בארגוני פשיעה גדולים, אשר מסוגלים להשפיע על דעתו של עד המדינה הפוטנציאלי בזמן שאינו מקבל הגנה.
דרישות עד המדינה – הסכם עד המדינה ייחתם בתמורה להגנה מהמדינה וטובות הנאה כלשהן. מכיוון שמצב זה בבסיסו מצב טעון, יכול להיות, שככל שיעבור הזמן עד למועד החתימה ישנה העד הפוטנציאלי את דרישותיו, מה שיכול לעכב את ההסכם ולהגדיל את הסיכוי שהעד יתחרט.

הכותב הוא עו"ד אלון וניני מתמחה בתחום המקרקעין והחברות. עו"ד אלון וניני מעניק ייעוץ משפטי ללקוחות פרטיים לצד חברות מתחום ההיי-טק, תעשייה, מסחר ושירותים. המשרד נותן דגש גם על סטנדרט מקצועי גבוה וגם על שירו

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר