מס' צפיות - 31
דירוג ממוצע -
עורך דין יוסי כהן - מהו איסור שימוש כיזם?
מאת: יוסי כהן 06/03/14 (09:39)

סעיף 7 לחוק החברות מסמיך את בית-המשפט, לראשונה, להטיל על נושא משרה בחברה או על בעל מניה שחויבו באופן אישי בחובות החברה, עונש מניעתי-משמעתי.

יוסי כהן מצטט את קביעת בית המשפט: "הורה בית משפט כי יש ליחס חובות של חברה לבעל מניה בה, לפי הוראות סעיף 6(א) רשאי הוא להורות, כי במשך תקופה שיקבע ושלא תעלה של חמש שנים, לא יוכל אותו בעל מניה להיות דירקטור או מנהל כללי של חברה או להיות מעורב, במישרין או בעקיפין, בייסוד חברה או בניהולה".עו"ד יוסי כהן

יוסי כהן מסביר שמהסעיף הנדון עולה, כי בית-המשפט רשאי להורות, שכל בעל מניה שהורם כלפיו מסך ההתאגדות מכוח סעיף 6(א) לחוק החברות, לא יהא רשאי, בין השאר, לשמש כיזם או להיות מעורב בהקמת חברה במישרין או בעקיפין, במשך תקופה שלא תעלה על חמש שנים.

מטרת סעיף 7 לחוק החברות, ככל שמדובר ביזמים, היא ביעור הנגע הממאיר שפשט בארץ. יזמים רבים מנצלים לרעה את עקרון האישיות המשפטית הנפרדת ומקימים חברות שנועדו למעשי מרמה שונים.

חברות אלה צוברות חובות רבים וקורסות עד מהרה מחמת חדלות פירעון. בחלוף זמן מה מקימים היזמים הללו חברה חדשה, סיפור המעשה שב וחוזר על עצמו, ושוב עומדים נושי החברה אל מול שוקת שבורה. תכליתו של סעיף 7 לחוק החברות היא אפוא מניעתית בעיקרה.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר