מס' צפיות - 45
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - מדוע הליטיגציה חשובה בייחוד במשפט המסחרי?
מאת: יוסי כהן 27/02/14 (08:26)

המשפט המסחרי, אולי יותר מכל תחום משפטי אחר, משפיע על כלל הכלכלה והחברה בישראל. כמעט כל רכישה של מוצר וכל חתימה על חוזה מסחרי, נעשים כאשר ברקע עומדים עקרונות חשובים של המשפט המסחרי. בשירותיו של עורך דין או של משרד המתמחה בתחום זה, נעזרים אין סוף גופים וארגונים, מהם כאלה שנזקקים לסיוע בעריכת חוזים, הסכמים אודות שיתופי פעולה, הסדרי פעילות, הסכמי סודיות, חלוקת תחומי אחריות ועוד.

 

היבט מהותי, שתופס מקום מרכזי לגבי חלק ניכר מהארגונים, החברות והעצמאיים בארץ, טמון בחשיבות של הליטיגציה לעניין זה. הליטיגציה, דהיינו אמנות ההתדיינות ובעיקר זו המתקיימת בבתי המשפט, חיונית לעולם הכלכלה והמסחר כמו אוויר לנשימה.

עו"ד יוסי כהן - ליטיגציה ומשפט מסחרי

ייצוג, אמינות ומהימנות
כאשר מדובר על ליטיגציה משפטית מדובר למעשה על אחת התפקידים החשובים ביותר בעולם המשפט. עורך דין שצבר מומחיות בנושא זה נחשב להרבה יותר מאשר אוטוריטה משפטית. למרות שבתחום המסחרי נדרשת היכרות מקיפה על מונחים כלכליים ועם מונחים משפטיים, הרי שלא די בהם כדי לייצג נאמנה את האינטרסים של הלקוח בפני בתי המשפט, בעת דיונים שונים. לכן, אין ספק שליטיגטור משפטי בתחום המסחרי צריך להיות בעל כישורים מיוחדים ותרומתו לקידום עסקיו של הלקוח חשובה ביותר.

הליטיגטור נחשב בעיני רבים לבעל תפקיד רב פעלים, שמחויב לייצג את לקוחותיו באמינות, במהימנות ובמקצועיות יתרה. חלק נכבד מהתפקיד כרוך ביכולתו לנתח את מצב העניינים בו הלקוח עומד מול גורמים שונים בשילוב של מחלוקת משפטית ומסחרית. כאן נדרשת יכולת טובה בניתוח מצב בזריזות, יכולת הפניית קשב מגוונת, התמודדות עם עדים שונים (לרבות עדים מומחים) ועוד.

חשיבות הרושם בעסקים
בעסקי המסחר בכלל ובמשפט המסחרי בפרט, ישנה חשיבות רבה לא רק לניתוחים כלכליים של כדאיות, ליכולת בניית תקציב, השגת קצב יציב של זרמי מזומנים ויכולת גיוס אשראי. חשיבות רבה ישנה גם ליכולת של איש העסקים ושל נציגי הארגונים לייצג את עניינם נאמנה, תוך מתן הרושם הנכון, בפני שותפים עסקיים, בנקים, לקוחות, ספקים וגורמים נוספים במשק.

בהתאמה לכך, גם תפקידה של הליטיגציה חשוב בהצגת הרושם הנכון לפני שותפים ויריבים כאחד.
כאשר הייצוג המשפטי נעשה בנחישות, תוך מתן רושם של אמינות וביטחון, תוך הצגה נאמנה של זכויותיו ושל האינטרסים של הלקוח, כך ניתן לצפות לתוצאות טובות יותר מן הבחינה החוקית-משפטית.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר