מס' צפיות - 52
דירוג ממוצע -
מהי יעילות פארטו? - אילן ירון (מרצה לכלכלה)
מאת: אילן ירון 17/02/14 (12:53)

יעילות פארטו (Pareto efficiency) הנו רכיב מהותי בתורת המשחקים הקשור לתחום היעילות הכלכלית, שמיושמת בעיקר בענפי הכלכלה, הסוציולוגיה וההנדסה. מונח זה אשר פותח על ידי הכלכלן האיטלקי וילפרדו פארטו, מתאר סיטואציה בה אנו במצב אופטימלי ששיפור במצבו של פרט אחד אינו אפשרי ללא פגיעה בפרט אחר.

שיפור ויעילות פארטו

אילן ירון מרצה לכלכלה

אילן ירון מרצה לכלכלה – מהי יעילות פארטו? (Feelart)

נתאר מצב בו מוקצים מוצרים לקבוצת אנשים, כאשר שינוי בהקצאה גורם לשיפור במצבו של לפחות פרט אחד מבלי לפגוע באחרים. ברגע שהקצאה זו מגיעה לנקודה אופטימלית בה לא ניתן עוד לבצע שינוי ללא פגיעה באחרים, היא מכונה יעילות פארטו או אופטימליות פארטו.

יעילות פארטו ורווחה חברתית

יעילות פארטו הנה מונח המיושם במגוון מצבים וענפים, וביניהם גם בכלכלת רווחה. זאת מאחר והכלי מסייע במדידת אלטרנטיבות כלכליות שונות, במטרה ליצור רווחה חברתית טובה ויעילה ככול הניתן. לדוגמא, מסחר הנו מרכיב מהותי לשיפור יעילות פארטו עבור רווחה חברתית, בשל האפשרות להחליף מוצרים בין פריטים בהתאם לצורכיהם ומבלי לפגוע בהם, כשלצורך המחשת יעילות פארטו במסחר נהוג להיעזר בגרף המוכנה תיבת אדג'וורת. יחד עם זאת, חשוב לציין שיעילות פארטו מודדת את רווחת החברה במונחים של תועלת, שלעתים עומדים בסתירה לערכים חברתיים אחרים כמו עזרה לזולת וסיוע לנזקקים.

יעילות פארטו בגישה המשפטית

כאמור, יעילות פארטו משמשת תחומים רבים ושונים במשק, כדוגמת סיוע בפתרון דילמות משפטיות בתחומי הרווחה החברתית שיש בהן היבט כלכלי. אחת הסוגיות המוכרות יחסית הנה זו של תנאי העסקת עובדים סיעודיים זרים. מערכת המשפט בוחנת את יעילות חלוקתם של המשאבים הקיימים, ומנסה ליצור כללים יעילים שימריצו את הצדדים המעורבים להגדיל ככול הניתן את רווחתם הפרטית, מבלי לגרוע מטובת כל הפרטים המעורבים. כך ניתן ליצור מצב עניינים המקדם את הרווחה החברתית.

הכותב הוא אילן ירון מרצה לכלכלה ופיננסים באוניברסיטה הפתוחה

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר