מס' צפיות - 65
דירוג ממוצע -
יוסי כהן עונה על השאלה "המסייע ליזם – האם גם הוא יזם?"
מאת: יוסי כהן 21/01/14 (08:07)

כדי שאדם ייחשב ליזם אין הוא חייב למלא תפקיד מרכזי בהקמת החברה במהלך תקופה ממושכת או להיות מעורב בהקמת החברה משלב הייזום הראשוני. גם אדם המסייע ליזם והממלא תפקיד משני ופעוט בהקמת החברה או מעורב בשלב מתקדם של הקמתה ייחשב לעתים כיזם, ולפיכך יחוב בכל החובות החלות על היזם.

 

למשל, בית-המשפט בפרשת Lagunas Nitrate קבע כי מנהלי סינדיקט, אשר סייעו להקים חברה שהייתה אמורה לרכוש חלק מנכסי הסינדיקט במטרה לגייס הון מהציבור באמצעות מניות, הם יזמים. במקרה זה חתמו המנהלים על תזכיר החברה ועל תקנונה, הכינו תשקיף לחברה והסכם למכירת הנכסים האמורים ואישרו את ההסכם (כאורגנים) לאחר הקמת החברה. על-פי נסיבות אלו הסיק בית-המשפט כי המנהלים הללו הם יזמים.

עם זאת, יש לשוב ולהדגיש כי לא כל אדם המסייע בהקמת החברה ייחשב כיזם. בעלי מקצועות חופשיים המעניקים שירות מקצועי ליזם, כגון רואי חשבון ועורכי-דין, על-פי רוב לא ייחשבו כאמור ליזמים, אלא אם כן הם פועלים בכושרם כיזמים והתקיים בהם אחד מהמבחנים האחרים הקיימים. בדומה לכך, מובן כי עובדי היזם ושלוחיו לא ייחשבו כיזמים אך ורק בגין העובדה שהם פעלו בעבור היזם או בשליחותו.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר