מס' צפיות - 85
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן - מי רשאי להגיש התנגדויות לסימן מסחר חדש?
מאת: יוסי כהן 15/01/14 (08:17)

בקשת רישום של סימן מסחרי חדש מבוצעת בלשכת רשם הפטנטים בפנקס סימני המסחר, ובלשכה נבחנת כשירותו של הסימן המסחרי בהתאם להוראות החוק. הליך זה אורך מספר חודשים ואם הוא מאושר, יפורסמו פרטיו לעיונו של הציבור הרחב.

 

במהלך תקופה של שלושה חודשים ממועד הפרסום, מוענקת לכל אדם וגוף הזדמנות להביע התנגדות לבקשה. התנגדות זו נבחנת על ידי רשם סימני המסחר בהליך משפטי מוסדר, הכרוך בהצגת טענות וראיות שמנמקות את סיבת ההתנגדות. אם אין התנגדויות, או שההתנגדויות נדחות, הסימן המסחרי נרשם בפנקסים הרלוונטיים לתקופה בלתי מוגבלת, אך נדרש לחידוש בכל מספר שנים.

הבעת התנגדות לבקשת רישום סימן מסחרי

חשוב לדעת כי כל אדם רשאי להגיש התנגדות לרשם סימני מסחר לאחר בקשת הרישום. יחד עם זאת, ההתנגדות נדרשת להיות מעוגנת באחת מהסיבות הבאות:

  • מביע ההתנגדות טוען שהנו בעליו של הסימן, ולכן אין אפשרות לרשמו על שמו של אחר.
  • היות הסימן המסחרי לא כשר ולא עומד בהוראות החוק.
  • הסימן מסחרי דומה לסימן מסחרי של חברה מתחרה.
  • הסימן המסחרי דומה לסמל של חברה ידועה, גם אם סמל זה איננו רשום כסימן מסחרי.
  • מצב בו שני צדדים מבקשים במקביל לרשום את אותו סימן מסחרי, ואף צד אינו מוכן לוותר לצד השני.

הליך הגשת ההתנגדות לרישום סימן מסחרי

לאורך כל הליך בקשת הרישום של סימן מסחרי, מוטלת הוכחת היותו ראוי וחוקי על המגיש. ואולם, במקרים של התנגדות לסימן מסחרי, יהיה נטל ההוכחה העיקרי באחריות המתנגד לבקשה. על המתנגד להגיש הודעת התנגדות לרשם סימני מסחר, בה מפורטים ומנומקים מניעיה. עותק של ההודעה יועבר לידי מבקש הרישום, הנדרש לשלוח מצידו לרשם תגובה מנומקת ומפורטת כנגד הודעה זו. אם המבקש לא ישלח תגובה לרשם, ייחשב הדבר כוויתור על הגשת בקשת הרישום של סימן מסחרי. אם נשלחה תגובה, יבחן הרשם את טיעוני שני הצדדים ויפסוק אם לפסול או לאשר את הבקשה. יש לציין כי ניתן לערער על החלטות הרשם בבית המשפט המחוזי.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר