מס' צפיות - 77
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - כיצד מבוצעת תביעת נזיקין במקרה של מוות ברשלנות?
מאת: יוסי כהן 09/01/14 (08:11)

לא אחת מוגשות תביעות נזיקין לאחר מותו של אדם, בטענה כי מקור האירוע המצער ברשלנות מצד גוף או עוסק מקצועי כלשהו. תביעות אלה עשויות להיות מוגשות בשני אופנים עיקריים – תלויים ועיזבון, כאשר לכל סוג תביעה עילות שונות.

 

תביעת תלויים

תביעת תלויים הנה תביעת נזיקין ממונית במקרים של מוות ברשלנות, אשר מוגשת באופן אישי על ידי מי שהיה תלוי בנפטר, דוגמת ילדים, הורים ובני זוג. זאת עקב הפסד התמיכה הכלכלית שנגרם להם בגין המוות.

בתביעה זו דורשים התובעים מגורם המוות שהתרשל פיצויים בשווי התמיכה שאמורים היו לקבל לולא המקרה המצער. במשך ששת החודשים הראשונים מרגע הפטירה ניתן להגיש את התביעה באמצעות מבצע הצוואה, יורשיו של המנוח או מנהל העיזבון שלו, ובתום תקופה זו הגשת התביעה יכולה להתבצע על ידי התלויים עצמם.

תביעת עיזבון

תביעת עיזבון הנה תביעת נזיקין המוגשת לשם קבלת זכויות המנוח בטרם מותו, כמו הפסדי שכר ופיצויי פיטורים. תביעה זו חובה להגיש בשם ובהסכמת כל יורשי המנוח. כמו כן, אם מונה מנהל לעיזבון, התביעה מנוהלת על ידו ואין אפשרות להגישה באופן עצמאי.

עיזבון כחלק מתביעת נזיקין

אנשים רבים טועים לחשוב כי עיזבון המנוח יכול לשמש כאחד ממגישי התביעה, אך גישה זו מוטעית מיסודה מכיוון שהעיזבון אינו נחשב ליישות משפטית ואינו מוכר כבעל דין. העברת נכסיו של המוריש לידי יורשיו אינה מצדיקה את הפיכתה ליישות משפטית, ותביעה המוגשת בשם עיזבון נחשבת פסולה.

דוגמא להגשת תביעת נזיקין – מוות שנגרם בגין רשלנות רפואית

במקרים בהם אדם נפטר עקב טיפול או היעדר של טיפול רפואי הולם, ייתכן שקיימת עילה מוצדקת להגשת תביעת נזיקין לשם קבלת פיצויים. תביעות אלה ניתן להגיש נגד מגוון רחב של נותני שירותים רפואיים, והנן מבוססות על נתונים וחוות דעת מטעם מומחים. במהלך תביעות אלה יש להוכיח כי הטיפול הרפואי אכן היה רשלני, את הקשר הסיבתי שבין המוות לטיפול הרשלני, ואת האפשרות למנעו אם היה מתקבל טיפול הולם. אם התגלתה רשלנות רפואית שלא הייתה העילה למות המטופל, אך נראה כי אם לא היה נפטר היא הייתה פוגעת בסיכויי החלמתו, עדיין ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית. תביעה זו יכולה להיות מוגשת כתביעת תלויים או כתביעת עיזבון.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר