מס' צפיות - 96
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - סיווג היזם במערכות המשפט: האם היזם "שלוח"?
מאת: יוסי כהן 08/01/14 (08:03)

האם נוכח היעדרה של הגדרה מספקת למונח "יזם" בחוק החברות, ניתן לטעון כי היזם הוא "שלוח" במסגרת חוק השליחות?

 

סעיף 1 לחוק השליחות, התשכ"ה – 1965 קובע: "שליחות היא ייפוי כוחו של שלוח לעשות בשמו או במקומו של שולח פעולה משפטית כלפי צד שלישי". טעות היא לראות ביזם "שלוח" במסגרת הגדרה זו מן הנימוקים הבאים:

  1. היעדר ייפוי כוח: בידי היזם אין ייפוי כוח לבצע פעולות בעבור החברה הואיל ואין מי שיעניקו, שכן בשעה שביצע היזם את פעולות היזמוּת עדיין לא הוקמה החברה;
  2. היעדרו של שולח: בשעה שהיזם מבצע פעולות משפטיות בעבור החברה עדיין אין שולח, שכן החברה טרם הוקמה והיא חסרת ישות משפטית. גוף חסר ישות משפטית אינו יכול לבצע פעולה משפטית בעבור שולח אם לשולח עצמו אין כשרות משפטית לבצע את אותה הפעולה.

יש לציין כי חרף הנמקות אלו אימץ חוק החברות הסדרים ועקרונות שבחוק השליחות שעניינם חיובו של השלוח באחריות ושחרורו ממנה והחילם על היזם. כמו כן, הגדרת המונח "יזם" בחוק החברות מכירה באפשרות שאדם יעשה בשמה או במקומה של חברה שטרם הוקמה פעולה משפטית. משכך, אין כל מניעה לקבוע כי היזם הוא שלוח מסוג מיוחד, דהיינו שלוח בעבור גוף משפטי שטרם בא לעולם.

יחסי השליחות בין היזם לבין הגוף המשפטי הזה משתכללים למפרע רק אם הגוף קם לתחייה, ואז רשאי הוא לאשרר את הפעולות שביצע בעבורו היזם או להתנער מהן, על-פי שיקול דעתו.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר