מס' צפיות - 94
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן - מהו גזל סוד מסחרי ומה השלכותיו?
מאת: יוסי כהן 29/12/13 (08:07)

סוד מסחרי הנו מידע עסקי וקניין רוחני שאינו רשום ככזה, נחשב למסווג וחסותו נשמרת במידה סבירה, אינו נחלת הכלל ומקנה לבעליו יתרון מסחרי על פני מתחרים. בהיותם כלי עבודה חשוב לעסקים, סודות אלו מוגנים בחוק עוולות מסחריות בדיני נזיקין משנת 1999. התקנות נועדו למנוע גזל של סודות מסחריים ולהגן על אינטרסים של עסקים מפני מתחרים, עובדים וקבלני משנה.

 

מהו גזל מסחרי?

על פי הגדרת החוק, גזל מסחרי הנו מצב בו נלקח סוד מסחרי שהוכח ככזה מבעליו ללא הסכמתו, או באמצעים שאינם כשרים. החוק תקף גם לגבי מי שלא גזל את הסוד המסחרי בעצמו, אלא היה שותף ישירות או בעקיפין למעשה, או שמעשה הגזל היה ידוע לו ולכן נחשב כשותף לעבירה. כמו כן, אם בעל הסוד המסחרי לא שמר עליו כראוי ובאמצעים סבירים, ייתכן בהחלט שלא יוכל הגיש תביעה בגין הגזל.

השלכות מקרי גזל מסחרי

במקרים של עוולה וגזל מסחרי יש לנפגע זכות לגשת לבית המשפט ולדרוש פיצוי הולם מידי הגוזל, זאת ללא צורך בהוכחת הנזק שנגרם, כל עוד מדובר בסכומים של עד 100 אלף ש"ח. מעבר לכך, רשאי הניזוק להוציא צו מניעה שימנע את השימוש בסודות המסחריים שנגזלו ממנו, וכן למנות כונס נכסים למטרת חיפוש ותפיסת מסמכים המעידים על הגזל ושימושיו, או מוצרים ונכסים שהופקו בעזרת סודות אלו.

סייגים בחוק אודות גזל מסחרי

יש לציין כי גזל סודות מסחריים אינו קל להוכחה בבית משפט, בעיקר מפני שפעמים רבות הנו סותר זכויות אחרות כמו עקרון תחרות חופשית בשוק או חופש העיסוק. לכן, מקרים של גזל סודות מסחריים נבחנים בבית המשפט בהתאם למידתם ולסבירותם. בנוסף, קיימים בחוק מספר סייגים לגבי נסיבות שקיומן ימנע מהמקרה להיחשב כגזל מסחרי, כדוגמת:

  • חשיפת סוד מסחרי באמצעות גילוי עצמי, על ידי ניתוח או פירוק של מוצר או תהליך.
  • רכישה בתום לב של סוד מסחרי.
  • סוד מסחרי הנוגד את תקנת הציבור או בריאותו.
  • סוד מסחרי שהועבר לעובד כחלק מכישוריו הכלליים וללא הסבר על החיסיון.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר