מס' צפיות - 774
דירוג ממוצע -
בוטוקס? זה מגעיל אותי
בוטוקס, הרעל הקטלני ביותר בטבע, הפך לתרופת הפלא של הרפואה הפלסטית ובכל שבוע מתברר שאפשר לעשות איתו עוד משהו. מרתק, אבל אתם באמת רוצים אותו בגוף שלכם?
מאת: שוקי 18/03/08 (00:54)

בוטוקס (botox), קיצור של בוטולינום טוקסין, הוא החומר הרעיל ביותר לאדם. 3 ק"ג ממנו מספיקים כדי להרוג את כל תושבי כדור-הארץ. הבוטוקס התגלה בסוף המאה ה-19, כשרופאים חיפשו ומצאו את הגורם למחלת שרירים מסתורית (בוטוליזם): חיידק בשם קלוסטרידיום בוטולינום, שנמצא בעיקר בבשר משומר. בוטוקס הוא הרעלן שהחיידק הזה מפריש.


החל משנת 1988 החלו לאשר בהדרגה בבריטניה וארה"ב את השימוש ב"רעלן a" שמופק מבוטולינום לטיפול בעוויתות שרירים, פזילה, פרקינסון ומאוחר יותר גם כאבים ראומטיים, פיסורה, בעיות נאורולוגיות שונות, שבץ. בשנת 1991 הוצג הבוטוקס לראשונה בכנס של איגוד רופאי העור בפלורידה, ועורר סערה רבתי.

 

מסתבר שהזרקת כמויות זעירות של החומר מתחת לעור מחוללת פלאים, והחל מ-1993 שולבו טיפולי בוטוקס בהצלחה ברפואה הפלסטית, לעשרות שימושים - מהעלמת קמטים ועד טיפול בהזעת יתר. כיום מדובר על שוק שמוערך בכמיליארד דולר. בסוף שנות התשעים החל השימוש בבוטוקס גם לטיפול במיגרנה ולאחרונה החלו להשתמש בו לטיפול בהזעת יתר

 

הטיפול בבוטוקס הוא קל וקצר (כרבע שעה בממוצע) ונחשב כבעל תופעות לוואי קלות ומעטות יחסית. מכיוון שמספר חברות תרופות גדולות ואלפי רופאים, מושקעים בטיפול הזה, הוא מקבל יחסי ציבור חסרי תקדים.

מצד שני, נשמע לכם הגיוני להזריק לגוף שלכם דבר כזה - ולא משנה מה אומרים הרופאים? לאחרונה הוציא ה-FDA, מנהל המזון והתרופות האמריקני, הנחיה שמחייבת רופאים לידע את מטופליהם לגבי הסכנות הכרוכות בשימוש בבבוטוקס. זה קרה אחרי הצטברות של עדויות על תופעות לוואי קשות לשימוש בבבוטוקס, לרבות מספר מקרי מוות. בקיצור: תחשבו פעמיים לפני.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות לכתבה זו התקבלה תגובה אחת לקריאת כל התגובות ברצף
1.
נראה שאתה פשוט לא מקבל מוזרויות
גורו יאיא 18.03.08 (10:40)