מס' צפיות - 138
דירוג ממוצע -
ד"ר אילון לחמן - הכל על בדיקת האולטרסאונד
מאת: ד"ר איילון לחמן 22/12/13 (10:01)


בדיקת האולטרסאונד היא בדיקה שבה מתאפשר מבט על העובר ברחם בזמן אמת ובחינת מצבו הבריאותי ותנועותיו, דרך שידור של גלי קול וקליטת הדים מוחזרים. בדיקות האולטרסאונד נועדה למטרות רבות במהלך ההריון, כמו: קביעת מיקום ההריון ותקינותו, בדיקת מספר העוברים, תיעוד גיל ההריון, ביצוע בדיקות אנטומיות כמו שקיפות עורפית וסקירת מערכות, הערכת משקל העובר וקביעת מיקום השלייה.

מספר בדיקות אולטרסאונד שגרתיות הן חלק מההריון כולו, אבל תיתכנה עוד בדיקות. חלק מהבדיקות האלה אינן ממומנות על ידי קופת החולים, אלא אם זהו הריון בסיכון גבוה, אבל נשים רבות בוחרות לבצע בדיקות אלה באופן פרטי.


בדיקות האולטרסאונד השגרתיות לנשים בהריון

בדיקת אולטרסאונד ראשונית – מטרתה העיקרית היא לאשר את קיום ההריון, מיקום ההריון ברחם, מספר העוברים, גיל ההריון וכי הוא מתפתח ללא בעיות.
בדיקת שקיפות עורפית – באמצעותה ניתן לאתר נשים בעלות סיכון מוגבר ללידת עוברים עם תסמונת דאון. אצל עוברים אלו, העורף מעובה יותר ולא קיימת אצלם התפתחות של עצם האף. הגיל המומלץ לבדיקה הוא בין שבועות 10 ל-14.
סקירת מערכות מוקדמת – בדיקה שבה סורק הרופא בקפדנות את אברי גופו של העובר, מוודא את שלמותם, תקינותם וכן את מיקום השלייה. סקירת המערכות מבוצעת בין השבועות ה-12 ל-16.
סקירת מערכות מאוחרת – דומה לסקירת מערכות מוקדמת, ומטרתה לוודא כי הכל מתפתח כראוי ולעקוב אחר בעיות שהתגלו בסקירה הראשונה. הבדיקה מומלצת בין שבועות 22 ל-26. אם האישה ההרה פספסה סקירה מוקדמת, יש לבצע לפחות את זו המאוחרת.
בדיקת התפתחות ומשקל העובר – מבוצעת באזור שבוע 30. בבדיקה מוודאים שצמיחת הראש, הבטן והרגליים מתנהלת בצורה תקינה. חוסר פרופורציות יכול להעיד על בעיה המצריכה מעקב ובירור.
בדיקת אולטרסאונד לנשים שאינן בהריון

הבדיקה נעשית גם במספר מקרים שבהם הנשים אינן בהריון:

בדיקת הרחם לצורך גודלו במקרים של חשד לרחם שרירני.
מיקום התקן תוך רחמי, אם קיים.
מעקב אחר חלל הרחם בטיפולי פריון, למעקב אחר התפתחות רירית הרחם.
שלילת הימצאות גידולים כגון פוליפים, או הסבר אחר לדימומים לא סדירים.
בדיקת החצוצרות בחשד להריון חוץ רחמי או דלקות אגן.
בדיקת השחלות למעקב התפתחות הביציות בזקיקים בזמן טיפולי פריון.
חשד לגידולים שחלתיים כגון כיסיות או גידולים אחרים.
כל חשד לכאבים באגן או לגידול באברי המין הפנימיים.


בנוסף לכל אלה, בדיקות שבשגרה המבוצעות על ידי הרופא המטפל הן מעקב אחר דופק ותנועות, תנוחת העובר ועוד. במקרים של בעיות מיוחדות, יש בדיקות שמבוצעות גם כן. חשוב לציין כי כל הבדיקות אמורות להתבצע על ידי רופאים וטכנאים המומחים בתחום.


הכותב הוא ד"ר אילון לחמן - בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין. הוא נחשב לרופא מהשורה הראשונה בזכות רמתו המקצועית הגבוהה והשיטות החדשניות אותן הוא מיישם בעבודתו. כ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר