מס' צפיות - 134
דירוג ממוצע -
איך מתחלקת הירושה בהיעדר צוואה? /מאת: יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 17/12/13 (08:10)

חלוקת ירושה איננה הליך פשוט, והיא כוללת במסגרתה לעתים, לא מעט קשיים וסיבוכים משפטיים שונים. אולם, כשמדובר במקרה שבו הנפטר לא הותיר אחריו צוואה, הרי שהקושי הוא רב יותר והרצון של כל אחד מהיורשים, המגדירים את עצמם ככאלה, לקבל את הרכוש, עשוי לגרום לחיכוכים שונים.

במיוחד עבור מקרים גבוליים מהסוג שצוינו, מגדיר חוק הירושה את אופן חלוקתה של הירושה בהיעדר צוואה, תוך התייחסות הן אל הרכוש עצמו והן אל היורשים הפוטנציאליים.

כיצד בא לידי ביטוי החוק במקרים של היעדר צוואה?

על פי חוק הירושה, יורשיו של נפטר, שלא הותיר אחריו ירושה, הינם בן זוגו, ילדיו, הוריו, אחיו, הורי הוריו וגם צאצאיהם. היורש הראשון יהיה בן הזוג, כפי שמופיע ברשימה, והאחרונים יהיו צאצאי הורי הוריו. חוק זה איננו מתייחס לאיכות הקשר שבין אחד מהצדדים אל הנפטר, או אל מקרים של סכסוכים. הוא אפילו איננו מתייחס אל רצונותיו של הנפטר עצמו בעת החלוקה. חוק זה קובע באופן חד משמעי את חלוקתו של הרכוש, ללא העדפות מסוימות, רמת הקרבה או כל פרט אחר. כל זאת, בתנאי כמובן, שמדובר במקרה של היעדר צוואה.

קרבת דם כמרכיב מרכזי בחלוקת הירושה

במקרים בהם הותיר אחריו הנפטר ילדים או נכדים, בן זוגו יקבל מחצית מרכושו, והמחצית השנייה תחולק בין הילדים והנכדים. אם הוא הותיר אחריו גם אחים והורים, אולם לא היו לו ילדים, שני שליש מרכושו יגיעו לבן הזוג, ואילו השליש הנותר יחולק בין הוריו של הנפטר לאחיו. במקרים בהם לנפטר לא היו ילדים, אחים או הורים, יקבל בן הזוג את כל הרכוש.

ניתן לראות בדרך זו, כי חלוקת הירושה בהיעדר צוואה מתייחסת אל קרבת דם, מלבד בן הזוג, וכי זהו התנאי המרכזי והעיקרי שבה. במקרים בהם מדובר בילד מאומץ, שאימוצו נעשה על פי הדין במדינה, ילד זה יהיה זכאי לירושה בדומה לאחיו החורגים, שהם ילדיו הביולוגיים של הנפטר. לעומת זאת, הוריו של הילד המאומץ, לא יהיו זכאים לקבל את ירושתו של הנפטר, כפי שקובע החוק.

אם אכן מדובר במקרה של היעדר צוואה, וכדי לממש את כל זכויותיהם של היורשים, חשוב להיעזר בעורך דין, המתמחה בצוואות כדי לקבל את הסיוע המשפטי המתאים.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר