מס' צפיות - 117
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן – סימני מסחר ידועים
מאת: יוסי כהן 15/12/13 (08:10)

סימן מסחר הוא סמל גרפי או איור בו משתמשות חברות שונות על מנת לסמן את השירותים או את המוצרים שלהן. מטרתו של סימן המסחר היא לאפשר ליצרנים ולספקי השירותים השונים לבדל את עצמם מהמתחרים וההגבלה על השימוש בסימני המסחר השונים מיועדת למנוע מצבים של הטעיית הציבור.

למרות שנהוג היה לסמן מוצרים בעזרת סימן מסחר עוד בימי קדם וכבר בימי הביניים אנשים נשפטו בגין ניסיונות של זיוף סימני מסחר, היה זה רק במאה ה-19 כשהתפתחה התפיסה לפיה סימן מסחר הוא למעשה סוג של רכוש, או בשפה מקצועית – "קניין רוחני" השייך לבעליו. בטקסט שלפניכם נסקור את היתרונות של שימוש בסימן מסחר במציאות העסקית המודרנית.

על בלעדיות והגנה משפטית

החוק בארץ לא מחייב אף בעל עסק לרשום את סימן המסחר שלו אצל רשם סימני המסחר. עם זאת, אם תחליטו לוותר על פעולת הרישום, תחשפו את עצמכם לסיכונים לא מעטים ותישארו ללא יכולת להגן על עצמכם מבחינה משפטית.

היתרון המשמעותי של השימוש בסימן המסחר הוא בהקטנת הסיכון שהמתחרים שלכם יקדימו אתכם וירשמו את סימן המסחר שלכם, או סימן המזכיר אותו מאוד, על שמם. למעשה, ללא רישום של הסימן, הזכות להשתמש בו עלולה להישלל מכם על ידי המתחרים. רישום של סימן מסחר מבטיח לכם בלעדיות על השימוש בסימן, שכן לשכת סימני המסחר מהווה מעין שומרת הסף ותפקידה למנוע מבתי עסק אחרים לרשום סימנים הדומים לאלו שלכם, על שמם.

ויפה שעה אחת קודם

גם אם טרם התחלתם להשתמש בסימן המסחר שלכם, ישנה חשיבות עליונה לרשום אותו בהקדם האפשרי. כך תוכלו להבטיח לעצמכם את הבלעדיות הנכספת. אם עוד לא התחלתם להשתמש בסימן המסחר, אין לכם שום מוניטין שיוכל לסייע לכם בהגנה עליו ולכן אתם חשופים לכך שהמתחרים שלכם ירשמו את הסימן על שמם.

בנוסף לכל האמור לעיל, סימן מסחר הוא גם אחד הכלים החשובים ביותר בארסנל כלי הנשק של רשות המכס בכל הקשור למניעה של כניסת סחורות שמבצעות הפרה של הדינים בתחום. על פי החוק בארץ, ניתן היום לעכב את השחרור של סחורות מזויפות למשך מספר ימים כדי שהבעלים החוקיים של סימן המסחר יוכלו לנקוט הליך משפטי שיאפשר להם למנוע את הפצת הסחורה.

סימן מסחר מהווה נכס לכל דבר ועל כן ניתן למשל לשעבד אותו לצורך קבלת אשראי בנקאי או הלוואה. בזמן מכירת העסק, מקבל סימן המסחר מקום של כבוד מאחר והוא מעגן את המוניטין שמשויך לעסק. לסיכום, שימוש בסימן מסחר מהווה עניין של הכרח ובהחלט לא נחשב למותרות במציאות התחרותית של ימינו.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר