מס' צפיות - 116
דירוג ממוצע -
"סימן מסחר מוכר היטב" - יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 12/12/13 (08:04)

בעלי עסקים וחברות שמספקים שירות מסוים או מייצרים מוצרים מסוימים, מחליטים לרוב בשלב מסוים לבצע רישום של סימני המסחר שלהם על מנת שיוכלו לבדל את עצמם מהמתחרים וכדי שהציבור הרחב יוכל לזהות את המוצרים שלהם בקלות וביעילות.

 

סימן המסחר מעניק לנותני השירותים או ליצרנים השונים את היכולת לבנות לעצמם שם או מוניטין ומסייע להם להגן על עצמם מפני גופים מתחרים שמנסים לנצל את ההצלחה שלהם על ידי הטעיית הציבור.

כיום סימן מסחר מהווה לא פחות מסוג של נכס או קניין רוחני והפרת הזכות הבלעדית לשימוש בו על ידי גורם מתחרה נחשבת בישראל ללא פחות מעבירה פלילית לכל דבר ועניין. סוג מיוחד במינו של סימן מסחר הוא סימן מסחר מוכר היטב. המעמד הייחודי הזה ניתן לסימנים שזכו להכרה ולפרסום רב ברמה הלאומית או הבינלאומית.

הגנה משפטית גם ללא רישום

סימן מסחר מוכר היטב זכאי להגנה משפטית על פי חוק, גם אם אינו רשום בפנקס סימני המסחר, זאת בניגוד לסימן מסחר שאינו מוכר היטב. יש להבין כי סימן מסחר שאינו מוכר היטב ואינו רשום, אינו זכאי להגנה כלל. עם זאת, בעוד שסימן מסחר רשום יכול לזכות את בעליו בפיצויים אם זכויותיהם על הסימן הופרו, הרי שסימן מסחר מוכר היטב יכול לזכות את בעליו בסעד בדמות צו מניעה בלבד. ההגנה על הסימן יכולה להיות מורחבת לכדי אפשרות לקבלת פיצויים רק אם יירשם על פי חוק.

הגנה נרחבת

יתרון נוסף של סימן מסחר מוכר היטב הוא שאם בעליו יבחר לרשום אותו בפנקס סימני המסחר ובקשתו תתקבל, אזי שכל בקשה לרישום של סימן דומה או זהה לו, תידחה על ידי רשם הסימנים, אפילו במקרים בהם לא מדובר באותו סוג מוצרים, גם זאת בניגוד לסימן מסחר שאינו מוכר היטב. כך למשל סימן מסחר רגיל שנרשם עבור רשת של שעוני יוקרה, יכול לשמש עסק אחר שמתמחה בייצור ניירות טואלט לצורך העניין. לעומת זאת, אם הסימן מוכר היטב, השימוש שלו לסימון ניירות טואלט, עלול להסב נזק לבעליו המקורי ולפיכך ככל הנראה הבקשה לרישום הסימן כסימן שמייצג ניירות טואלט, תידחה על הסף.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר