מס' צפיות - 113
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - מתי דינה של התפטרות עובד תיחשב כפיטורין?
מאת: יוסי כהן 11/12/13 (08:13)

על פי חוק פיצויי פיטורין במדינת ישראל, קבלת פיצויים אינה מנת חלקם של עובדים מפוטרים בלבד. קיימים מצבים מסוימים אשר מקורם בנסיבות מקצועיות או אישיות, בהם התפטרות דינה כפיטורין, כך שהמעביד מחויב לשלם דמי פיטורין לעובד. לכן, גם אם התפטרתם מעבודתכם, מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע המתמחים בדיני עבודה על מנת לברר אם מגיעים לכם פיצויים.

 

התפטרות כפיטורין עקב נסיבות בריאותיות

במקרים בהם מצבו הבריאותי של העובד או של אחד מבני משפחתו מאלץ אותו לעזוב את מקום עבודתו, התפטרות דינה כפיטורין ומחייבת מתן פיצויים. עם בני המשפחה נמנים בני זוג, ילדים, הורים, סבים ונכדים. כמו כן, אם אחד ההורים התפטר במטרה לטפל בילדו עד תשעה חודשים לאחר הלידה, לאחר קבלת ילד אומנה עד גיל עשר, או לאחר אימוץ ילד מתחת לגיל 13, הוא יהיה זכאי לפיצויי פיטורין. כל האמור – בתנאי שבן הזוג השני עובד, שההורה הינו הורה יחיד, או שבן/בת הזוג אינו/ה יכול/ה לטפל בילד עקב מצב פיזי או נפשי.

פיצויי פיטורין למתפטרים עקב תנאי העבודה

עובד שהתפטר בתום חוזה עבודה לתקופה מוגבלת אשר לא חודש, דינו כדין מפוטר. כמו כן, התפטרות עקב הרעה מוחשית בתנאי העבודה או מכל סיבה אחרת שלא אפשרה לעובד להמשיך במקום עבודתו, דינה כפיטורין. תנאים אלו תקפים גם כשמדובר באדם שהתפטר ממקום עבודתו לאחר גיל הפרישה הקבוע בחוק, בתנאי שהחל את עבודתו במקום לפני גיל הפרישה.

פיצויי פיטורין עקב מעבר לתפקיד ציבורי או ביטחוני

עובד אשר התפטר בסמוך לגיוס לצה"ל, לשירות לאומי, לגיוס למשטרה או לשירות בתי הסוהר, וכן עובד שהתחייב לשירות קבע של שנתיים, דינו כדין מפוטר. יחד עם זאת, עבור כל סוג של שירות נקבעו תנאים ספציפיים בהם יש לעמוד על מנת להיות זכאים לפיצויי פיטורין. כמו כן, מי שהתפטר עקב בחירתו לתפקיד של ראש או סגן ראש רשות מקומית, זכאי לקבל פיצויים, אלא אם תקופת כהונתו מוכרת בחוזה העבודה כחופשה ללא תשלום.

הכירו את זכויותיכם

מעבר למצוין לעיל, גם מקרים של נשים ששהו במקלט לנשים מוכות מעל לחודשיים ומקרים מסוימים של שינוי מגורים, דינם בחוק יהיו כדיני פיטורין. יש לציין שלכל תנאי זכאות יש סייגים ומגבלות, וחשוב להכירם בטרם הגשת תביעת דמי פיטורין מהמעסיק לשעבר.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר