מס' צפיות - 102
דירוג ממוצע -
מהי הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור? - יוסי כהן
מאת: יוסי כהן 10/12/13 (08:02)

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, שהוקמה בינואר 2002, משמשת גוף מודיעיני לכל דבר, גוף ממשלתי המשויך למשרד המשפטים ופועל במסגרת חוק איסור הלבנת הון שנחקק בשנת 2000.

 

כדי לאפשר למדינה למנוע או לחקור מקרים של עבירות הקשורות בהלבנת הון, הוקמה הרשות המיוחדת, שהנה חלק ממאבק בינלאומי הבא לידי ביטוי במדינות רבות בעולם, הנלחמות בעבירות מסוג זה. עם כניסתו של חוק איסור מימון טרור לתוקף באוגוסט 2005, קיבל שמה של הרשות תוספת קצרה, המציינת את פעולותיה הנוספות.

מטרותיה המרכזיות של רשות זו

במסגרתו של חוק איסור הלבנת הון הוקם מאגר מידע נרחב, הכולל את כל הדיווחים השונים, המגיעים ישירות אל הרשות, דיווחים המשמשים אותה ככלי עבודה ומאפשרים לה לאכוף את חוק הלבנת ההון ואיסור מימון טרור. חקיקת חוק זה הנה חלק ממאבק כולל, הבא להילחם בעבירות של הלבנות הון, שהפכו נפוצות בשנים האחרונות, ואף עוזרת להילחם בפשיעה מאורגנת הקשורה למימון טרור.

על פי החוק, חלה חובת דיווח של גופים פיננסיים שונים במדינה, כמו בנקים, חברות כרטיסי אשראי, חברות ביטוח, קופות גמל ועוד, על פעולות שונות שנעשו על ידי לקוחותיהן וכן על העברת כספים בסדרי גודל שונים בין אם בכניסה או ביציאה מישראל. הסכומים עליהם חל הדיווח מצוינים בחוק עצמו.

אילו פעולות מבצעת הרשות?

הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור כוללת מספר אגפים: אגף בקרת מידע, אגף הערכת ומידע, מחלקה טכנולוגית, מחלקה משפטית ומחלקת מחשוב ותקשורת. תפקידו המרכזי של אגף בקרת מידע הוא לאסוף ולרכז את כל הדיווחים המתקבלים לרשות ולהזינם אל מערכת ממוחשבת. אגף הערכת מידע אחראי על עיבוד וניתוח המידע, שמאפשר לגלות חשדות של מימון טרור או של הלבנת הון. המחלקה המשפטית הינה זו האחראית לקידום חקיקות הרלוונטיות לתחום וייצוגה של הרשות בפורומים בינלאומיים שונים.

רשות זו פועלת לא מעט מול גופי מודיעין פיננסיים הפועלים בחו"ל והיא חברה בארגון בינלאומי, המאגד תחתיו 120 יחידות מודיעין שונות, הפעולות זו לצד זו למניעת מקרים של הלבנת הון ומימון טרור.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר