מס' צפיות - 117
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן - איך מבוצע איחוד תיקים בהוצאה לפועל?
מאת: יוסי כהן 08/12/13 (07:53)

איחוד תיקים בהוצאה לפועל הנו אחת מדרכי הפעולה המקובלות מצד חייבים שאינם מסוגלים לשלם את חובותיהם, אך מעוניינים להותירם מאחור. במסגרת הליך זה מאוחדים כל תיקי החובות המתנהלים נגד החייב לכדי תיק אחד, עבורו תוסדר מסגרת החזר בהתאם לגובה החוב ויכולותיו הכלכליות.

 

יחד עם זאת, חשוב לדעת כי מדובר בהליך משפטי סבוך המציב תנאים נוקשים למבקשיו, וכי הוא אינו מתאים לכל אדם. לכן, מומלץ לקבל ליווי וייעוץ משפטי עבור איחוד תיקים בהוצאה לפועל.

בקשת איחוד תיקים

בקשה לאיחוד תיקים יש להגיש בהוצאה לפועל בתוך 20 יום ממועד ההודעה על פתיחת תיק. את הבקשה יש להגיש בצירוף:

  • נימוקים להצדקתה ומסמכים והוכחות המאששים אותה, כולל תיעוד רפואי אם מצבו הבריאותי של החייב אינו מאפשר לו לפרוע את חובותיו.
  • פירוט של כל ההכנסות, ההוצאות, החובות והנכסים של החייב ובני משפחתו.
  • חתימת החייב על כתב ויתור סודיות, המאפשר לבצע בדיקות ובירורים נוספים על ידי ההוצאה לפועל.

בדיקת בקשת איחוד תיקים

בקשת איחוד תיקים נבחנת על ידי ראש הלשכה להוצאה לפועל, הראשי לזמן את החייב ללשכה או לדרוש ממנו להציג מסמכים נחוצים לחקירה. חשוב לדעת כי איחוד תיקים מאושר על ידי ראש לשכת ההוצאה לפועל רק עבור מי שיכול להוכיח יכולת החזר חודשית של לפחות שלושה אחוזים מכלל חובותיו לנושים. מי שאינו מסוגל לעמוד בתנאים אלו עלול להיות מוכרז כ"חייב מוגבל", ואמנם יזכה אף הוא באיחוד תיקים, אך בתנאים מגבילים ביותר כמו צו איסור יציאה הארץ או הגבלת חשבונות בנק.

אישור צו איחוד תיקים

לאחר שאושר צו איחוד תיקים, יזומן החייב אל לשכת ההוצאה לפועל לצורך חקירת יכולות ההחזר שלו וקביעת הסדר תשלומים. זאת בהתאם ליכולותיו הכלכליות הכוללות בין היתר את הוצאותיו השוטפות והחזר משכנתא, אך יש לציין כי דמי מזונות אינם נכללים במסגרת איחוד תיקים.

חשוב לדעת כי צו איחוד תיקים הנו שווה ערך לצו תשלומים, כך שהפרתו ללא הסבר או סיבה נאותה גוררת סנקציות קשות נגד החייב, לרבות עיקול חשבונות בנק, עיקולים אחרים ואף מאסר בפועל.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר