מס' צפיות - 119
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - מהי הוצאה לפועל במסלול מקוצר?
מאת: יוסי כהן 04/12/13 (07:57)

מחלקת המסלול המקוצר בהוצאה לפועל הוקמה בשנת 2009 כחלק מהרצון לקצר את ההליכים, ולאפשר לזוכים לקבל את כספם בפשטות ובמהירות יחסית, ללא הוצאות ניכרות על שירותי עורכי דין.

 

עד שנת 2009 נדרשו כל הזוכים לפנות אל המסלול הרגיל ולהיות אחראיים במידה רבה להתנהלות ולהמשך ההליכים, כך שללא סיוע מקצועי קשה היה להתגבר על המכשולים הביורוקרטיים. מעבר לכך, הטיפול בתיקים אלו נטה להתארך ולהיפרס על פני שנים, כך שהמסלול המקוצר חוסך לשני הצדדים זמן וכסף. יש לציין כי גם החייבים נהנים מפתיחתו של מהסלול המקוצר, המגדיר נהלים להחזרי חובות על פי מצבם הכלכלי, ומפחית את ההוצאות על שכר טרחת עורך דין מלבד בתיקי תובענות.

אודות מחלקת המסלול המקוצר

בשונה ממחלקות אחרות בהוצאה לפועל, המתנהלות באורח פסיבי ומופעלות על ידי הצדדים, מחלקת המסלול המקוצר הינה אקטיבית ודואגת לכל ההליכים הנדרשים עבור גביית החובות. יחד עם זאת, המחלקה מטפלת רק בחובות שאינם עולים 10,000 ש"ח ורק במקרים של תביעות קצובות, תיקי שטרות ופסקי דין כספיים.

כמו כן, המחלקה מטפלת רק במקרים שבהם לא הוכרז החייב כמוגבל באמצעים, ושלא בוצע לו איחוד תיקים. המחלקה שואפת להביא לגבייה מלאה של החוב בתוך תקופה של שמונה חודשים לכל היותר, אך הינה מוגבלת למימוש או לעיקול כספים שבידי צד ג' או לעיקול רכבים. לאחר שהוגשה בקשה, יוצרת המחלקה קשר עם החייב במטרה להגיע להסדר התשלום, תוך בירור מצבו הכלכלי ברשויות ובגופים שונים, ורק אם לא הצליחה להגיע להסדר, תפנה לביצוע הליכי עיקול או מימוש.

פנייה אל המסלול המקוצר

על מנת לפתוח תיק במסלול המקוצר, יש לגשת אל לשכת ההוצאה לפועל, למלא טופס המתאים לסוג התיק, ולסמן בו בקשה למסלול מקוצר. בנוסף לכך, על הפונה לשלם אגרה רגילה ואגרה תפעולית המממנות את הליכי הגבייה, ולמלא שאלון אודות החייב. לאחר מכן תפתח המחלקה בהליכים הנדרשים בעוד הזוכה איננו נדרש להגיע עוד ללשכה, לפנות אל החייב בעצמו או לשלם אגרה נוספת, אף אם הוצאות הטיפול היו גבוהות מהאגרה ששילם בעת הבקשה לפתיחת תיק.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר