מס' צפיות - 184
דירוג ממוצע -
עו"ד יוסי כהן - מהי הסגת גבול על פי חוק המקרקעין?
מאת: יוסי כהן 27/11/13 (07:47)

חוק המקרקעין מתייחס להיבטיו השונים של הנכס, של הקרקע וכל הזכויות והחובות השונות הנלוות אליו. סעיף 447 בחוק העונשין מגדיר מהי הסגת גבול. הסעיף מסביר באופן מלא מהי הסגה זו, מהי משמעותה ומהו דינו של הנאשם בכך.

 

בכל מקרה של חשש מהסגת גבול, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין, המתמחה בדיני מקרקעין ובקיא בכל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות לכך.

כיצד מתייחס החוק להסגת גבול?

החוק מגדיר את הסגת הגבול בהתאם לשני פרמטרים: כניסה לנכס כדין אך הישארות בו שלא כדין, וכניסה לנכס שלא כדין. כניסה לנכס וניצולה לצורך הפחדת בעל הנכס, העלבתו, הקנטתו או ביצוע עבירה מולו, דינה שנתיים מאסר. כניסה לנכס תוך נשיאת נשק חם או נשק קר, דינה ארבע שנות מאסר.

הסגת גבול, המתייחסת אל כניסה לנכס, יכולה להיות כניסה אליו דרך הדלת, דרך החלון או דרך כל פתח חיצוני של המבנה עצמו. גם הכנסתו של חלק מהגוף אל הנכס יכולה להיות הסגת גבול. למשל, הכנסת הראש דרך תריסי החלון וכדומה. צלצול בפעמון הדלת באופן ממושך וללא הפסקה נחשב על פי החוק כהסגת גבול וגם בעיטות בדלת יכולים להיחשב כעבירה כזו.

חשוב לדעת

על מנת להרשיע אדם בעבירה של הסגת גבול, יש להוכיח שכניסתו אל הנכס נעשתה תוך ביצוע עבירה, העלבה, הפחדה או הקנטה. אין זה אומר בהכרח שיש להראות כי אכן מחזיק הנכס נעלב בפועל, אולם מספיק להראות כי זו הייתה כוונתו של העבריין, וכי פעולתו, סביר שהייתה גורמת לכך. יתר על כן, לא תמיד נדרשת נוכחותו של בעל הנכס במקום. גם הידיעה על הסגת הגבול, ידיעה שגורמת לפחד, יכולה להיות מספיקה לצורך ההרשעה, אך תלויה כמובן במקרה הספציפי.

במקרים בהם אדם נכנס לנכס כלשהו בהסכמה, אך נשאר בו שלא בהסכמה, הרי שמדובר בהסגת גבול פלילית, שהנה גם כמובן עילה להרשעה. בשל המורכבות שבכך, והתנאים המסוימים הנדרשים לצורך הוכחת הסגת הגבול, ישנה חשיבות רבה בבחירתו של עורך דין מקצועי, שיוכל לנתח את הראיות נכון, לייצג את בעל הנכס, ולהרשיע בסופו של דבר את מסיג הגבול.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר