מס' צפיות - 132
דירוג ממוצע -
יוסי כהן - מהו "רכוש אסור" לפי חוק איסור הלבנת הון?
מאת: יוסי כהן 25/11/13 (07:57)

הלבנת הון הנה הטמעת רכוש שמקורו אינו חוקי בתוך רכוש בעל אופי חוקי, תוך ניסיון להסוות את המקור. מטרתו של חוק איסור הלבנת הון הנה למנוע ולמגר פעולות אלו, אשר לרוב נועדו לממן פעילויות ועסקים בעלי אופי עברייני. החוק מתייחס לשלוש עבירות מרכזיות, אשר אחת מהן הנה "פעולות ברכוש אסור".

 

מהו רכוש ומהי פעולה ברכוש?


רכוש אסור לפי חוק איסור הלבנת הון 

"רכוש" מוגדר בחוק כמקרקעין, כספים, מיטלטלין וזכויות, כולל רכוש שניתן בתמורה לרכוש אחר ורכוש שהנו פרי רווחיו של רכוש קיים. "פעולה ברכוש" הנה כל קנייה או קבלה של רכוש בתמורה או שלא בתמורה, המעניקה בעלות או כל זכות אחרת על הרכוש. פעולות אלה כוללות קבלה, מסירה, המרה, תיווך, החזקה, פעולות בנקאיות, קבלת או מתן של אשראי, החזקה או פעולות בניירות ערך, השקעות, ייצוא וייבוא.

מהו רכוש אסור?

על פי חוק איסור הלבנת הון, "רכוש אסור" הנו זה שהושג באמצעות עבירות מקור באופן ישיר או עקיף כדוגמת הימורים, קבלת שוחד או קבלת רכוש במרמה, וכן רכוש ששימש או אפשר ביצוע עבירות. רכוש זה עשוי להיות כספים, חפצי אומנות, נכסי מקרקעין, כלי תחבורה, אבנים טובות, ניירות ערך, המחאות בנקאיות והמחאות נוסעים.

בנוסף לכך, רכוש אסור כולל גם הון פיננסי כדוגמת חסכונות, פיקדונות, קרנות פנסיה וקופות גמל. כל זאת בתנאי ששווי הרכוש עולה על 120 אלף שקלים בסכום אחד, או עולה על 400 אלף שקלים כסכום מצטבר במספר פעולות ובמשך שלושה חודשים.

ביצוע פעולה ברכוש אסור

על פי סעיף 4 בחוק איסור הלבנת הון, ביצוע פעולה ברכוש אסור משמעה שימוש ביודעין ברכוש אסור, או כאשר רכוש אסור עורבב עם רכוש אחר, גם אם הוא מותר, מתוך מטרה להסוות את מקורו או את הבעלות עליו. פעולות אלה נחשבות לעבירות פליליות חמורות שדינן כשבע שנות מאסר או קנס כספי.

יש להדגיש כי עבירות אלה תקפות כל עוד הוכחה עובדת ידיעה ממשית על מעשה העבירה, כך שחשד בלבד לגבי היות הרכוש אסור איננו מספיק. מאידך, מספיקה עובדת ידיעת היותו של הרכוש אסור על מנת להפליל את הנאשם, וזאת גם אם לא ידע את מהות העבירה המיוחסת לפעולותיו.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר