מס' צפיות - 145
דירוג ממוצע -
מהם התנאים שבהם תאושר הפסקת הריון? / מאת: ד"ר אילון לחמן
מאת: ד"ר איילון לחמן 24/11/13 (11:30)


הפסקת הריון היא החלטה משמעותית בחיי האישה ההרה ובן זוגה, שמאחוריה עומדות סיבות לא קלות. כאשר מוחלט על ביצוע הפסקת הריון, יש להגיע לוועדה לענייני הריון. ועדות מהסוג הזה ישנן בכל בית חולים, ובהן רופא נשים, רופא כללי ועובדת סוציאלית, שמקבלת את ההחלטה אם לאשר הפסקת הריון.

מהם התנאים שבהם תאושר הפסקת הריון?

סיבות סוציאליות: כאשר האישה לא נשואה, או כאשר האישה הנשואה מצהירה שבעלה הוא לא אבי התינוק.
סיבות רפואיות: כשההריון מהווה סכנה לחיי העובר או האם, כשהאישה מעל גיל 40, כשמתגלה שהעובר פגוע במהלך בדיקת מי שפיר, כשהעובר עלול להיות בסכנה בגלל מחלה של האם.

ניתן לבצע הפסקות היריון ברוב ביה"ח הציבוריים, בתשלום מופחת. אם הרקע הוא רפואי, לרוב מממנות את הפעולה קופות החולים. בכל מקרה, ניתן לבצע הפסקת הריון רק לאחר מעבר של הוועדה. נדגיש כי אין לבצע את הפרוצדורה במרפאה פרטית. השיטה שתיבחר להפסקת ההריון מותאמת לשלב ההריון.

שיטות להפסקת הריון

עד סוף שבוע 7 – הפסקת הריון ע"י שתי מנות כדורים: מפיג'ין שעוצרת את ההריון ברחם. לאחר 48-24 שעות נוטלים כדורי ציצוטק, שמטרתם התכווצות הרחם ופליטת שק ההריון החוצה.

שבועות 14-7 – הפסקת הריון ע"י שאיבה. בדרך כלל, הפרוצדורה נעשית בהרדמה כללית. צוואר הרחם מורחב לפי גודל ההריון. מוכנסת צינורית פלסטיק ששואבת את העובר עצמו, שק ההריון והשלייה, ולאחר מכן מנקה את הרחם. התהליך מלווה לרוב בטיפול אנטיביוטי ולאחריו ייתכנו דימומים לאורך כמה ימים. בדיקת אולטרסאונד תבוצע כעבור שבועיים כדי לוודא שההפלה בוצעה כפי שצריך.

שבועות 22-15 – הכנת צוואר הרחם לתהליך הפסקת ההריון. דרך אחת וישנה היא דרך מקלות למינריה שעשויים מאצות ים ומוחדרים לצוואר הרחם, כדי לפתוח אותו. לאחר מכן, תוכן חלל הרחם נשאב. הפרוצדורה הזו דורשת אשפוז של יממה לפני ביצועה. דרך אחרת היא כדורי ציטוטק ובהם הורמון הפרוסטהגלנדין, שמביא להרחבת צוואר הרחם ולפתיחתו.

שבוע 23 ואילך – הפסקת הריון על ידי גרימה ללידה מוקדמת. דרך אחת היא הזרקת החומר סיילין היפרטוני, תמיסת מלח מרוכזת לתוך חלל הרחם שתגרום לצירים מוקדמים ולהפלה (שיטת "בוארו"). דרך אחרת היא הזרקת הורמונים שגורמים להתכווצויות וללידה מוקדמת. בנוסף, נהוג להזריק במחלט תמיסת מלח מרוכזת ללב העובר וכך להפסיק את פעולת הלב מיידית. אישה שכבר עברה ניתוח קיסרי תוכל לעבור ניתוח קיסרי קטן הקרוי היסטרוטומיה.

הכותב הוא ד"ר אילון לחמן - בוגר הפקולטה לרפואה בטכניון ומומחה בכיר לגיניקולוגיה ומיילדות ומנתח בעל מוניטין. הוא נחשב לרופא מהשורה הראשונה בזכות רמתו המקצועית הגבוהה והשיטות החדשניות אותן הוא מיישם בעבודתו. כ

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר