מס' צפיות - 115
דירוג ממוצע -
תקדים משפטי בנושא מחזור המשכנתא
מדוע ביהמ"ש חייב אישה לחתום על מסמכי מחזור משכנתא?
מאת: אירית רייכמן 30/09/13 (15:24)


בית המשפט לענייני משפחה פסק על בעל לאישה שאינו מתגורר בדירת הצדדים, לשאת לבדו במלוא עלות החזר המשכנתא החודשית על בית הצדדים, במסגרת החלטה למזונות זמניים. מדובר בבעל ואישה שמנהלים הליכים משפטיים בבית המשפט לענייני משפחה בנושאי משמורת, רכוש ומזונות.

בעקבות החלטת בית המשפט, פנה הבעל לבנק וערך מספר בירורים אשר הולידו כי ניתן להפחית את החזר המשכנתא החודשי של הצדדים. החזר המשכנתא עמד על כ-4,200 ש"ח בחודש, ובעקבות הליך של מחזור המשכנתא, הוא עתיד להיות מקוצץ ביותר מחצי, ולעמוד על כ-2,000 ש"ח בחודש. עם זאת, הבנק דרש כי לצורך הליך מחזור המשכנתא יחתמו שני הצדדים הרשומים כבעלי הדירה.

תחילה ניסה הבעל לפנות לאישה בטוב וביקש ממנה לפעול במשותף למחזור המשכנתא ולהקטנת החזר הלוואת המשכנתא החודשית, אולם כל פניותיו של הבעל נענו על ידי האישה בשלילה.

הדיון בבקשת הבעל להורות לאישה לחתום

בעקבות זאת, פנה הבעל לבית המשפט באמצעות באה כוחו, עורכת הדין אירית רייכמן, והגיש בקשה כי בית המשפט יורה לאישה לחתום על מסמכי מחזור המשכנתא. בקשתו של הבעל נדונה על ידי כב' השופטת רבקה מקייס מבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה.

בהחלטה תקדימית קבעה כב' השופטת מקייס כי היא אינה מוצאת כל הצדקה בטענות האישה המתנגדת לחתום על מסמכי מחזור המשכנתא, וכי היות והבעל נושא לבדו במלוא תשלום המשכנתא הרובצת על דירת הצדדים ואילו האישה היא שמתגוררת בדירה יחד עם הקטינים, הרי שיש מקום לאפשר לבעל למחזר את מתווה המשכנתא באופן שייטיב עימו כלכלית.

כמו כן, קבע בית המשפט כי האישה רשאית אף היא לבחון את כדאיות המסלולים המוצעים לצורך מחזור המשכנתא, ברם אל לה לסכל את הליך מחזור המשכנתא מאינטרסים זרים. בנוסף, קבע בית המשפט כי מחזור המשכנתא בשלב זה אינו גורם כל נזק לאישה ויש בו כדי להקל על הבעל במסגרת חיוביו בדמי מזונות הקטינים, עד להתבררות ומתן הכרעה בכלל התובענות העומדות תלויות בין הצדדים.

הכותבת היא משרד עורכי דין ונוטריון - אירית רייכמן, הוקם בשנת 1987. המשרד מתמחה בדיני משפחה ומעמד אישי הכולל: עריכת הסכמי גירושין, הסכמי ממון, הסכם לשלום בית, טיפול בתביעות ירושה, צוואות ועזבונות. תביעות לבית

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר