מס' צפיות - 126
דירוג ממוצע -
אחריות פיצויים על נזקי גוף בתאונות דרכים
עד שנת 1975 נדרשו נפגעי גוף בתאונות דרכים לפעול על פי דיני הנזיקין, ולהגיש תביעה נגד הפוגע בבית המשפט תוך הוכחת אחריותו לתאונה, ראשי הנזק והקשר הישיר בין הנזקים והרשלנות. לכן, לעיתים קרובות לא זכו נפגעי תאונות דרכים לפיצוי הולם, ותביעותיהם נדחו.
מאת: יוסי כהן 29/09/13 (16:38)

בשנת 1975 נערכה רפורמה מהותית בתחום זה, עם יציאתו של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (פלת"ד), המטיל אחריות מוחלטת ללא קשר לאשמה, מרחיב את חובת הביטוח, ומגדיר מונחים בסיסיים לצד הטיפול במקרים חריגים.

גורמים האחראים לפיצויים


עו"ד יוסי כהן – נזקי גוף בתאונות דרכים

על פי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, כל אדם שנהג או נסע ברכב מנועי ונפגע בתאונת דרכים, זכאי לקבל פיצויים מחברת הביטוח המבטחת את הרכב – זאת, ללא קשר לאשמה או לרשלנות מצד נהג זה או אחר. עניין זה נכון גם לגבי הולכי רגל שנפגעו בגופם בתאונת דרכים, שלהם עומדת הזכות לתבוע את חברת הביטוח של הרכב הפוגע. מכיוון שהליך קבלת הפיצויים עשוי להתארך, בעוד הנפגע זקוק לסיוע כספי מיידי בגין אשפוזים, הפסדים והוצאות רפואיות, ניתן להגיש תביעת תשלום תכוף אותו על חברת הביטוח לספק.

חריגים

במסגרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הוסדרו גם מצבים בהם אין לנפגע אפשרות לתבוע את חברת הביטוח של הרכב הפוגע, העלולים להשאירו ערום ועריה. אי לכך הוקמה קרן קרנית שהינה תאגיד ציבורי הממומן על ידי תשלומי ביטוח החובה, שחלקם מופרשים אליו. תפקידה של קרן קרנית הוא לפצות את נפגעי הגוף על נזקים וסבל במקרים שונים, וביניהם תאונות פגע וברח אשר בהן לא ניתן לאתר את הרכב הפוגע.

בנוסף, הקרן מפצה נפגעים שהרכב שפגע בהם היה מבוטח על ידי חברה שהוכרזה כחדלת פירעון, וכן במקרים בהם פוליסת הביטוח איננה תקפה, כגון רכבים גנובים, נהגים ללא רישיון, רכב שלא בוטח או שנעשה בו שימוש המנוגד לתנאי הפוליסה.

תביעת הפוגע בבית המשפט

לפי חוק הפלת"ד, אדם הזכאי להגיש תביעה נגד חברת הביטוח בגין נזקי גוף בתאונת דרכים, אינו יכול לפנות לבית המשפט ולתבוע גם את הנהג הפוגע בשל נזקים אלו. זאת מלבד מקרים בהם התאונה נגרמה במזיד. יש לציין כי על פי הפסיקות האחרונות, קביעה זו תופסת גם לגבי מי שזכאי להגיש תביעה לקרן קרנית.

הכותב הוא עורך דין יוסי כהן הוא הבעלים של משרד עורכי דין. דוקטור יוסי כהן פועל בתחומי המשפט המסחרי, דיני חברות וליטיגציה משנת 1986.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר