מס' צפיות - 809
דירוג ממוצע -
צירופי מקרים
מאת: אברי שחם 14/04/13 (19:08)

נושא צירופי המקרים מעסיק אותי לעתים קרובות. בוויקיפדיה נכתב, כי "צירוף מקרים הוא מצב שבו בין שני מאורעות חסרי קשר נוצרת זיקה הנחשבת למעניינת... בקרב אנשים דתיים קרוי לעתים צירוף מאורעות טוב בשם נס, ויש הרואים בצירוף מקרים השפעה של כוח על-טבעי". אינני חושב שכוח על-טבעי גורם לצירופי מקרים וגם בניסים אינני מאמין, אך מבחינה סטטיסטית מסתבר, כי בין מיליוני המקרים המזדמנים לנו בחיינו, יהיו אחדים הנחרטים בזכרוננו דווקא בגלל שהם נדירים ומיוחדים כל-כך.

מדענים רבים עסקו בנושא. איש מדע רב-תחומי (מתמטיקאי, פיזיקאי ופילוסוף) בשם בלז פסקל הצרפתי פיתח כבר ב-1654 את תורת ההסתברות, כדי לשפר את סיכוייו של חברו לזכות במשחקי מזל. תורת זאת מאפשרת לבחון עד כמה צירוף מקרים נתון הוא מקרי, כלומר מה ההסתברות שצירוף כזה אכן יקרה. הביולוג האוסטרי פול קמרר הפך את איסוף האנקדוטות אודות צירופי מקרים לתחביבו ופרסם ספר, בו מופיעים כ-100 מקרים כאלה. ספר זה הוביל אותו לניסוח תיאורית הסדרתיות. הוא הניח כי כל האירועים מחוברים באמצעות גלי סדרתיות. כוחות לא ידועים אלה גורמים לפסגות, או למה שבעינינו נתפסים כצירופי מקרים.

למיטב ידיעתי עדיין איש לא ערך מחקר על כך מה היא תכיפות צירופי המקרים בחייו של אדם ממוצע, כך שאינני יודע אם התמזל מזלי וקרו לי מקרים רבים יותר מממוצע זה, או שאני פשוט שם יותר לב להם וכותב אודותם.

בעבר סיפרתי כבר על אחדים מהאירועים מסוג זה.

• ברשימתי מדען מטורף? כתבתי על כך שלזוג ידידיי הטובים, שחיפשו דירה בבודפשט, זימן הגורל מכל עשרות אלפי הבתים והכתובות במטרופולין זה, המאכלס כשני מיליון תושבים, דווקא את הבית בו התגוררנו, כאשר אולצנו על ידי השלטון הפשיסטי לעבור לגטו בימי מלחמת העולם השנייה. 

• יום אחד ישבתי עם ידיד בבית קפה והוא סיפר לי בין היתר, כי הוא מתכנן חופשה משפחתית בבודפשט (הוא לא ממוצא הונגרי). אמרתי לו, כי גם אני מתעתד לנסוע לשם עם משפחתי. למתי מתוכננת החופשה? הסתבר, כי שנינו מתכוונים לשהות בבירה ההונגרית באותם התאריכים ממש. "איפה תגורו?" - שאלתי. ידידי שכר דירה עבור אשתו וילדיו וכך נהגתי גם אני. עד כאן צירוף המקרים אינו נדיר כל-כך, אבל מה תאמרו על כך שבהמשך התברר, כי שנינו שכרנו דירה באותו בית עצמו ואפילו באותה קומה? 

הסיום פרוזאי הרבה יותר, שתי המשפחות דוברות העברית, לא התחברו זאת לזאת. ילדינו הם בגילאים שונים וגם תוכניות הבילוי שלנו היו שונות, אבל תודו בכך, צירוף המקרים היה נדיר, לא כן?   

• מקרה אחר, הקשור אף הוא לבודפשט, קרה לי בחול המועד פסח השנה. חברת igo אפשרה לבעלי טלפונים ניידים מסוג אנדרואיד להוריד את התוכנה שלה חינם. כאשר התבקשתי לסמן במשבצת המתאימה, כי אני מסכים לתנאים, שמתי לב, כי מטה החברה נמצא בבירה ההונגרית, באותו רחוב ובמרחק שני בתים מביתה של סבתי ז"ל. שוב מקריות מופלאה. 

• ברשימה אחרת, קשר שלא נס ליחו, ספרתי על ידיד משכבר הימים שבא לארץ לראשונה בחייו וחיפש את שמי בספר הטלפונים בדואר, אך לא מצא אותו. באותה התקופה עדיין לא היה לי טלפון וגם עברתי את שמי והידיד חיפש אותי כמובן תחת שמי הקודם. הוא יצא מסניף הדואר מאוכזב "ומי לדעתכם הגיח מולו ברחוב? לא יאומן, כי יסופר, אבל הייתי זה אני"!

• צירוף מקרים נוסף, אשר מתוצאותיו אנו נהנים עד היום, היה כאשר דודתה ההולנדית של אישתי המליצה לנו על רופא שיניים בבודפשט. בנסיעתנו הבאה להונגריה, קבענו תור ולהפתעתנו, בדיוק כשנכנסנו למרפאתו, שמענו זוג דובר עברית המתקשה להסביר את בעייתו לרופא ההונגרי. כמובן, שמחתי לשמש כמתורגמן וברבות הימים הפכו צברים אלה מערד, לידידנו הטובים ביותר, במיוחד, אחר שעברו לגור בתל אביב.

• אחד מצירופי המקרים החביבים ביותר עליי אירע, כאשר לפני שנים רבות טיילתי עם אימי ז"ל בשדירה מרכזית בבודפשט. לפתע פנה אליה אדם ושאל אותה בסלובקית: "אמא'לה, איפה רחוב זה וזה?"

אימי לא הפסיקה להתפלא ממקרה זה במשך ימים רבים. כיצד בחר אדם מכל אלפי הולכי הרגל ברחוב את האישה היחידה שהבינה את שאלתו ויכלה להשיב לו בשפתו?

מעבר למקריות המופלאה, שימח אותה גם כינוי החיבה 'אימא'לה'.

• כתבתי כבר על הקשיים בהם נתקלתי כאשר ניסיתי למלא את המשבצות הריקות הרבות בעץ המשפחה שלי. אני המבוגר במשפחתי וכל האנשים שיכלו לספק לי מידע קלוש כלשהו על אבות (וכמובן אמהות) המשפחה, הלכו לעולמם מזמן. אחד הענפים בו חסרה לי אינפורמציה הוא של הסבא-רבא-רבא שלי שמלבד שמו ויום פטירתו ומקום מגוריו, עיר בצפון סלובקיה בשם נובה מסטו נאד וואהום, לא ידוע לי כמעט כלום אודותיו.

לאחרונה קראתי את הספר "שיחות עם אבותיי" מאת אנדרו סאנדרס הקנדי, שמוצא משפחתו, בדומה לזה שלי, מסלובקיה. בספרו הוא מספר שהשתמש בשירותיו של אדם בשם ולאדימיר, כדי לגלות פרטים על משפחתו. לבקשתי מסר לי את האי-מייל של אדם זה, כתבתי לו והוא ענה לי, כי תמורת סכום כלשהו יהיה מוכן לסייע גם בידי באיתור מידע אודות קרוביי, אבל ההפתעה הגדולה היא, כי גם ולאדימיר מתגורר באותה עיר עצמה בה הסבא-רבא-רבא שלי גר ונפטר!

שוב מקריות שלעתים רחוקות נתקלים בה. לסלובקיה מעל לחמשה מיליון תושבים ובה ערים רבות, גדולות וקטנות. העיר - שלא אלאה אתכם שוב באזכור שמה - אינה מטרופולין, אלה עיירה קטנה בת כ-21.000 תושבים. מה ההסתברות לעלות על כתובתו של אולי האדם היחיד בסלובקיה שיוכל לעזור לי בחיטוט המייגע בניירת בקהילה היהודית - אם בכלל נותרו בעיר יהודים, קיימת קהילה ויש לה מסמכים כלשהם - בבית הקברות ובעירייה?

חשבתי כי ניתן אולי לתרגם את היותי בר מזל לשטרות מרשרשים והתחלתי למלא לוטו, אולם) ככל הנראה (כדי לחזור לציטוט בראש רשימתי), אני וההתעשרות פתאומית, הם מאורעות חסרי קשר הרחוקים כל-כך זה מזה, שאין סיכוי, כי תיווצר זיקה ביניהם.         

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר