מס' צפיות - 294
דירוג ממוצע -
קדימה הפועל!
מאת: אברי שחם 28/12/12 (07:27)

השבוע - אולי בעקבות שיחה ששמעתי, מאמר שקראתי - הרהרתי בירידת קרנה של המילה 'הפועל'. הרבה ימים עברו מאז עיתון פועלי ישראל, דבר, העיתון הנפוץ ביותר ביישוב והסיסמה תחתיה צעדנו באחד למאי הייתה "פועלי כל הארצות התאחדו!"

בשעתו הייתה מפלגת פועלי ארץ ישראל (מפא"י) לא רק המפלגה הגדולה ביותר בארץ, אלא במשך קרוב ל-30 שנים גם מפלגת השלטון. שינוי שמה לא הביא לה מזל רב ונראה, כי יורשתה, מפלגת העבודה, רחוקה מאוד מכך שתזכה בבחירות הבאות בבכורה. למפלגת הפועלים המאוחדת (מפ"ם) היו בשיאה 20 חברי כנסת, היא התמזגה עם מרצ, שיש לה בכנסת הנוכחית 3 ח"כים, אם כי הסקרים מנבאים עלייה בכוחה. מישהו זוכר עדיין מפלגה חרדית בשם פועלי אגודת ישראל (פא"י)? גם היא נבלעה במפלגת דגל התורה ולא נודע, כי באה אל קירבה.   

היו גם גופים נוספים שלא נעלמו לחלוטין מהשטח, אבל התמזגו עם אחרים, כמו ספריית הפועלים, היום אחת החטיבות של הוצאת הקיבוץ המאוחד, או שינו את שמם, כמו  הסתדרות הפועלים החקלאים המהווה היום חלק מהתאחדות חקלאי ישראל, או הסתדרות פועלי הבניין המופיעה באתר ההסתדרות החדשה בשם הסתדרות עובדי הבניין והעץ.

למרבה המזל בשירו של אריק איינשטיין אהבת פועלי הבניין ("יש לנו פה עניין עם פועלי בניין") לא שונתה עדיין המילה 'הפועל' לעובד. 

בבנק הגדול במדינה, בנק הפועלים נשמר אומנם השם, אבל גרעין השליטה בו שייך לחברת אריסון והקשר בינו לבין מעמד הפועלים נותק מזמן.

היחידי שהנאמן לא רק על לשם, אך גם לצבע האדום המסמל את המעמד הוא הפועל, ארגון הספורט הגדול ביותר בישראל.

כאשר חיפשתי באינטרנט אזכורים נוספים לשמות בהם מופיעה המילה 'הפועל', מצאתי להפתעתי באתר 'מפה' מסעדות כגון 'פונדק שאול' בכרם התימנים, 'בויאנה' הבולגרית ביפו, 'ניסו', התורכית/יוונית בלוינסקי ואחרות, שבשמות של אף אחת מהן לא נמצאת התווית 'פועלים', אבל הן מנות על הקטגוריה של "מסעדות הפועלים הטובות ביותר בארץ" שכהגדרת האתר הן "מסעדות ביתיות עם אוכל פשוט וטעים במחירים נוחים".

אינני יודע אם מישהו בארץ עדיין מכיר את השיר ששרנו בתנועת הנוער הציונית הסוציאליסטית, שמילותיו נשמעות היום מוזרות כל-כך:

"אני פועל בישראל ומי כמוני חזק וגאה?

בכל ארצות תבל אנחנו בגלות,

אבל בארץ אנו חברי ההסתדרות,

כולנו, אנו, יחי הפועל, אני פועל, בישראל!"

במקריות מופלאה גיליתי במוסף 'גלריה' של עיתון הארץ, כי בימים אלה ממש מוצג בארץ סרט ישראלי חדש ששמו "ריח פועלים".

אז אולי בכל זאת לא נסה לגמרי ליחה של המילה 'הפועל'?

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר