מס' צפיות - 336
דירוג ממוצע -
האנטישמי והיהודי
מאת: אברי שחם 24/10/12 (20:17)

ה-23 באוקטובר הוא חג לאומי בהונגריה. ביום זה ב-1956, התקומם העם ההונגרי נגד הכיבוש הסובייטי והמשטר הקומוניסטי. תגבורות של הצבא האדום דיכאו לבסוף את המרד לאחר כשבועיים, אבל המחיר היה כבד. כ-2,500 הונגרים וכ-700 חיילים רוסיים נהרגו, אלפים נוספים נפצעו, וכ-250,000 הונגרים עזבו את המדינה כפליטים.

ביום השנה למרד זה, התקיימו ברחבי המדינה עצרות זיכרון. בבודפשט נערכו שתי עצרות מרכזיות, אחת של המפלגה הימנית השלטת והאחרת איחדה כוחות אופוזיציה שמאליים שונים. בנוסף התקיימו עצרות נוספות, שהעיקרית ביניהן הייתה של המפלגה הימנית הקיצונית 'יוביק', שזכתה בבחירות האחרונות לקרוב ל-17 אחוזים מקולות הבוחרים ובפרלמנט ההונגרי יושבים מטעמה 26 נציגים (מתוך 386). בסיום העצרת נערכה תהלוכת לפידים מטעמה, שבמהלכה הושמעה גם הקריאה "יהודים מטונפים!" ואף נשרף דגל ישראלי בחזיתו של בית הכנסת הגדול והמפואר, אחד הגדולים ביותר בעולם.

לא כל ההונגרים אנטישמיים. בעצרת מטעם השמאל הושמעו הצהרות נגד אפליה גזעית ואחדים מידידיי הטובים ביותר הם הונגרים לא-יהודיים. עלייתו המחודשת של הפשיסטים    היא בעיתם של היהודים שבחרו להמשיך לגור בארץ הזאת. אני יכול להבינם במידה מסוימת, קשה להינתק מהארץ בה נולדת, אשר את שפתה, תרבותה שתית עם חלב אימך, אם כי אני בחרתי בדרך אחרת.  

לא הייתי נדרש לתופעה, לולא סעדתי ארוחת צהריים עם ידיד ותיק, ישראלי החי בהונגריה עשרות שנים, אם כי משפחתו חיה בארץ. האיש מתפרנס מהשכרת דירות ופעם סיפר לי, כי דייריו הטובים ביותר הם צמד יצאניות. מדוע? כי הן לא מתווכחות על גובה שכר הדירה, משלמות תמיד בזמן ושומרות על הדירה. אחר-הכול, זה מקום עבודתן. סיפור אחר מצא פחות חן בעיניי.

דיירים מסוג אחר, שגם עבורם גובה שכר הדירה אינו מהווה בעיה - כי כנראה המדינה פורעת אותו - הם חברי הפרלמנט ההונגרי. דירה קטנה אחת שלו נמצאת במרחק שלושה רחובות מהפרלמנט והתמזל מזלו של ידידי ולפני כמה שנים שכרה אותה חבר פרלמנט. השמועה על הדירה הקומפקטית כנראה פשטה בקרב חברי הבית וכאשר חבר זה לא נבחר בבחירות הבאות, שכר אותה חבר אחר.

ידידי סיפר לי, כי לפני כמה חודשים התחלף שוב הדייר. אף הוא חבר פרלמנט, אבל הפעם מטעם המפלגה הפשיסטית, ה'יוביק' ולא סתם חבר מהשורות האחרונות, המסתפק בכך שבהצבעות מרים את ידו בצייתנות, כי אחד הרהוטים ביותר. באפריל השנה ביקש את רשות הדיבור והתבטא בחריפות בנושא עלילת הדמים, שעוררה לפני 130 שנים הד ציבורי נרחב, בדומה למשפט דרייפוס בצרפת. בנאום, שלדעת ביטאון הונגרי מסוים עורר בקורת גם בקרב חברי מפלגתו המתונים יותר (טוב לדעת שיש גם כאלה), הוא רמז, כי היהודים אכן הרגו את הנערה והשופט שזיכה את הנאשמים, עשה כן בלחץ חוגים יהודיים. בעקבות הנאום דרשה האופוזיציה, כי חבר הפרלמנט יתפטר מתפקידו, אבל מפלגת הרוב - שזכתה לשני-שליש מהקולות בבחירות האחרונות - הסתפקה בגינוי הנאום ולא הצטרפה לקריאה.

בשיחה עימי, הביעה ידידי את פליאתו על שחבר הפרלמנט לא נרתע מלגור בדירה שמזוזה קבועה במשקוף דלתה, אך אני השיבותי שאותי מפליא, כי הוא הסכים להשכיר את דירתו לאנטישמי פעיל. ידידי הסביר לי, כי רק כחודש אחר ההשכרה, נודע לו כי הדייר חדש גם הוא חבר פרלמנט ואיזה מפלגה הוא מייצג. רק בעקבות זה, פנה לאינטרנט וקרא על הנאום הידוע לשמצה בפרלמנט.

עתה שאל ידידי בעצתי, כיצד עליו לנהוג. אני סברתי, כי עליו פשוט להודיע לו, כי בגלל השקפותיו, מצפונו אינו מאפשר לו להמשיך ולהשכיר את הדירה, אך זה נראה לידידי כצעד קיצוני מדי. לבסוף סיכמנו, כי כאשר יגיע אליו בפעם הבאה לגביית שכר הדירה, יאיר את תשומת ליבו של הדייר למזוזה - אולי לא שם לב אליה, או אינו יודע את משמעותה - וישאל את האיש, אם כחבר מפלגת הימין הקיצונית, לא מפריע לו לגור בדירתו של יהודי.

הצעתי גם לידידי, כי יספר לאיש שיחו על מוראות השואה, אותה בילה בדירת מסתור בבודפשט ועל בני משפחתו שנרצחו בידי חברי מפלגה שדגלה בהשקפות דומות לאלה של 'יוביק' הפשיסטית.

 

הכותב הוא ישראלי נשוי, שלושה ילדים, שישה נכדים. עוסק בעריכה וכתיבה טכנית לפרנסתו ובכתיבה יוצרת ותרגום בעברית, אנגלית והונגרית וגלישה באינטרנט להנאתו. גר בת"א וגאה להימנות על חברי מרץ.

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר