מס' צפיות - 346
דירוג ממוצע -
הפתעות היסטוריות: גוראן איבניסאביץ' זוכה בווימבלדון
מאת: ליאור טנדליך 25/09/12 (07:44)

השנה היא שנת 2001, טורניר ווימבלדון בטניס שוב יוצא לדרך,כאשר גם בשנה זו הטורניר מספק סיפור אנושי מענייין ולא צפוי. זהו סיפורו של גוראן איבניסאביץ' שהימם את כולם בדרך לזכייה משוגעת.

אף אחד לא תיאר לעצמו מה הולך לקרות במהלך ימי הטורניר באותה שנה, כל הפייבוריטים הראשיים התייצבו לטורניר, אם זה פיט סאמפראס שרצה לרשום זכייה חמישית ברציפות, אנדרה אגאסי, מראט סאפין, טים הנמן ועוד. היה גם אחד, ילד בן 19 ששמו רוג'ר פדרר שהשאיר את חותמו על הטורניר, על כך בהמשך.

 

גוראן איבניסאביץ' נולד בספטמבר 1971, שנותיו המרכזיות בקריירה היו באמצע שנות ה-90, איבניסאביץ' נודע בסבב בזכות מכות הסרב החזקות שלו ובשיאו הוא דורג במקום השני בעולם אחרי פיט סאמפרס. ווימבלדון לא היה מקום זר לאיבניסאביץ', הוא הגיע 3 פעמים לגמר-1992, 1994, 1998 והפסיד בכל שלושת הפעמים.

 

לווימבלדון 2001 הגיע איבניסאביץ' רק בזכות "ווילד קארד" שנתנו לו המארגנים והשאר היסטוריה כמו שאומרים. איבניסאביץ' החל את דרכו בווימבלדון בסיבוב הראשון נגד יונסון השבדי, המשחק נגמר ב-3 מערכות לטובת הקרואטי 6:4,6:4,6:4.

בסיבוב השני חיכה לאיבניסאביץ' קרלוס מויה הספרדי, זה כבר היה יותר קשה כאשר את המערכה הראשונה ניצח הספרדי 6:7 בשובר שיוויון, אבל אז איבניסאביץ' לקח את המושכות וניצח את שלוש המערכות הבאות 6:3, 6:4, 6:4.

בסיבוב השלישי איבניסאביץ' פגש את אנדי רודיק וגם כאן יצא מנצח אחרי משחק נהדר, המערכה הראשונה הלכה לשובר שיוויון שבסיומו ניצח איבניסאביץ' 7:6, גם במערכה השנייה זה הלך קשה עם 7:5 לקרואטי, את המערכה השלישית ניצח רודיק 3:6,אך זה כל מה שהוא יכל לעשות, איבניסאביץ' סגר עניין עם 6:3 במערכה הרביעית.

סיבוב רביעי, איבניסאביץ' נגד רוסדצקי הבריטי, זה נגמר ב-3 מערכות, לא לפני דרמה במערכה הראשונה שהסתיימה ב-7:6 לקרואטי שהמשיך משם ל-6:4, 6:4 וניצחון חלק.

אגב, במקביל בסיבוב הרביעי התחוללה סנסציה שכנראה סימלה בדיעבד את מה שנראה החל מאותו היום כאשר אותו ילד בן 19 בשם פדרר הדיח את האלוף המכהן-סאמפראס בחמש מערכות ומשחק מטורף. חילופי השלטון החלו.

נחזור לעניינינו, אנחנו כבר ברבע הגמר שם איבניסאביץ' התמודד נגד מראט סאפין,שלוש מערכות צמודות 7:6, 7:5, 7:6 לטובת הקרואטי לעומת מערכה אחת של 3:6 לרוסי, סגרו עניין ואיבניסאביץ' לאט לאט מתקרב לרגע הגדול.

טים הנמן חיכה לאיבניסאביץ' בחצי הגמר, הבריטי שכל תקוות הממלכה היו על כתפיו הצליח לנצח ברבע הגמר את פדרר , אבל נגד איבניסאביץ' זו הייתה אופרה אחרת. משחק ארוך ומרתק ניפקו שני הטניסטאים האלו כיאה למעמד, המערכה הראשונה הלכה לקרואטי 7:5, במערכה השנייה הנמן התאושש וניצח 6:7, המומנטום הלך עם הבריטי שניצח בקלות את המערכה השלישית 0:6, במערכה הרביעית מגיע אולי הרגע הזכור של הטורניר, איבניסאביץ' כבר היה במרחק של שתי נקודות מהפסד להנמן, אבל הצליח לחזור משום מקום ולנצח את המערכה 7:6 ולכפות מערכה חמישית. מאותה נקודה המומנטום החליף צד, איבניסאביץ' נכנס לקצב וניצח 6:3 כדי לנצח 3:2 במערכות , לעשות היסטוריה ולהעפיל לגמר ווימבלדון 2001.

 

הגמר הפגיש את איבניסאביץ' נגד פטריק ראפטר האוסטרלי שהדיח בחצי הגמר את אגאסי. גם כאן זכינו למשחק גמר ענק וצמוד. שלושת המערכות הראשונות הסתיימו בתוצאה דומה של 6:3, פעמיים לטובת איבניסאביץ' ופעם אחת לטובת ראפטר. את המערכה הרביעית ניצח ראפטר 2:6 וכך הגענו אל המערכה האחרונה, אין שובר שיוויון, האם איבניסאביץ' יכול לעשות את זה?...

מערכה חמישית צמודה, אין כאמור שוברי שיוויון בגמר כי זה ווימבלדון, שני הטניסאים הלכו ראש בראש ובמצב של 8:7 במשחקונים לאיבניסאביץ', כל מה שהוא היה צריך זה עוד משחקון אחד. הוא השיג אותו בזכות טעות של ראפטר בחבטה האחרונה. כל האיצטדיון התרומם לאוויר,כולם הבינו שהם עדים לסיפור מרגש של טניסאי בן 30 שימיו הטובים בקריירה כבר מאחוריו, עושה את הבלתי יאמן בווימבלדון. איבניסאביץ' נפל על הדשא עם הפנים על המגרש, החל לבכות מאושר והבין שהוא עשה היסטוריה.

מאוד מומלץ לראות את הנקודה האחרונה של הגמר המצויין:

http://www.youtube.com/watch?v=_hecnfj5g_s

 

עוד קצת מספרים על איבניסאביץ' החביב שלא שכח לחייך כשצריך:

בשיאו הוא דורג במקום השני בעולם

יש לו 22 תארים בקריירה ועוד 9 תארים בזוגות, חוץ מזה הוא היה פיינליסט 27 פעמים ביחידים ו-10 פעמים בזוגות.

השנה הכי מוצלחת שלו הייתה ב-1996 בה הוא זכה ב-5 תארים-מוסקבה,רוטרדאם, מילאנו, דובאי וזאגרב.

מאזן ניצחונות/הפסדים בקריירה של 333-599

הוא הרוויח 19,878,007 מליון דולר בקריירה

היו לו 10,183 אייסים לאורך הקריירה בatp-

הכותב הוא חובב ספורט,אוהד מכבי ת"א בכל ענפי הספורט

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר