מס' צפיות - 173
דירוג ממוצע -
עבודת צוות משורגת עם מאמן כדורגל חדש
עבודת צוות בקבוצת כדורגל היא ההבדל בין הצלחה לכישלון.. העונה נדמה כי נשברו כמה שיאים בפיטורי מאמנים. לבית"ר ירושלים הגיע המאמן השלישי אחרי אורי מלמיליאן ויובל נעים. כשגם מכבי פ"ת, הפועל ת"א, מכבי ת"א לא נשארו מאחור. בכתבה אנסה לתת טיפים מתוך עולם של פיתוח צוותים.
מאת: יובל בן בסט 19/02/12 (11:00)

מזל של מאמנים ?

למשחק הראשון יש חשיבות מאוד גדולה, כיוון שאם השחקנים עשו "סבוטז''  למאמן הקודם אפשר יהיה לראות זאת כבר במשחק הראשון. פתאום הקבוצה מנצחת, היא עומדת על המגרש יותר טוב, השחקנים נראים נלהבים אם כך כנראה שחלק מהשחקנים לא בדיוק נתנו מאה עשרים אחוזים מהיכולות שלהם לטובת המאמן המפוטר. כמובן שהם יכחישו זאת אבל כשיש מאמן כשרוב הקבוצה או כל הקבוצה רוצה "להתאבד" על המגרש בשבילו סביר שיהיו יותר הצלחות. אז ניצחון במשחק הראשון זה גם עניין של מזל וגם עניין של "סבוטאז'" שנעלם באופן מפתיע.

 

המשחק השני כן קובע

אם הקבוצה תנצח או אפילו תצא תיקו כנראה שהשחקנים מתחילים להפנים את שיטת המשחק של המאמן, יישנו רצון להוציא את הקבוצה מהבוץ. זה גם האפשרות לדעת אם הניצחון היה חד פעמי והאם מתחילה להיראות המשכיות של ניצחונות.

  

הקושי של מאמן חדש

כל מאמן מביא איתו שחקן או שניים שהם פרי טיפוחיו. אולם כאשר מאמן חדש מגיע לקבוצה באמצע עונה שחלון ההעברות הוא אי שם בינואר אזי אין לו בעצם שחקנים שהוא יכול להישען עליהם (שחקנים עושי דברו) והוא יצטרך לעבוד יותר קשה כדי לקבל את אמונים של השחקנים הבוגרים והמובילים.

 

פעילות גיבוש לשחקנים

אין ספק כי יש תחרות תמידית בין השחקנים שלעיתים גולשת לקללות ואף להרמת ידיים. יחד אם זאת כאשר טובת הקבוצה עומדת לנגד עיניים של השחקנים קונפליקטים אילו יכולים להתמתן. לאחר תקופה של חודש / חודשיים ניתן לערוך פעילות גיבוש לשחקנים. הכוונה היא לא רק לארוחת ערב משותפת שזה תמיד טוב אלא דווקא למצב שבו נערכת פעילות גיבוש כדוגמת סדנת תקשורת בין אישית, או סדנת יוגה צחוק שבה מתנסים במשחקי קבוצה, תחרויות משעשעות, הפעלות בזוגות כדי לחזק את הקשר האישי בין השחקנים ובין השחקנים למאמן ולהנהלה. יום לפני המשחק האחרון בין קריית שמונה להפועל באר שבע יצאו השחקנים לראות מופע סטנד אפ. זה חלק מיצירת הוואי משותף וחלק מפעילת גיבוש "רכה" לאומת פעילות גיבוש שהיא הרבה יותר אינטנסיבית.

 

ההנהלה מציבה חזון המאמן הופך למורה

ההנהלה חייבת לגבות את המאמן. ברגע שהדבר לא קורה תתחיל הידרדרות הדרגתית שתפגע בתוצאות של הקבוצה. ההנהלה צריכה לחבר בין האוהדים לשחקנים. היא צריכה להביא למודעות את החשיבות של המועדון לשחקנים. על המאמן להיות מחנך, לדעת להוציא את המיטב מכל שחקן, להיות האמא והאבא של השחקנים.  אלי גוטמן הוא דוגמא למאמן כזה שנכנס ללב של השחקנים. הוא ידע להפיק מהשחקנים את המקסימום בזמן נתון. יש בו שילוב של ראייה טקטית ויכולת אסטרטגית להציב את השחקנים במקומות הנכונים במגרש. אומנות הצבת השחקנים קיימת גם אצל המאמנים ראובן עטר וכמובן אצל דרור קשטן.

 

שיפור עבודת צוות של השחקנים

מאמן הכדורסל פט רלי כותב בספרו "הצוות המנצח" כי "לחץ חיובי מצד חברים משפר את ביצועיו של כל צוות ומקרב אותם לשיא. אמנה יכולה לצאת לפועל רק באווירה של אמון מוחלט, אמון כזה הופך ביקורת הוגנת לסימן של אמון ואכפתיות" כאשר השחקנים מתחילים ליצור יחסי אמון אחד בשני הדבר יתרום להצלחת הקבוצה, כאשר כל אחד יממש את הפוטנציאל שלו ולא על חשבון האחר הדבר יתרום להצלחה הקבוצה, בסופו של דבר המאמן הוא גם צריך להיות סדרן עבודה טוב הוא צריך להוציא את השחקנים הלא מתאימים מהאוטובוס ולהושיב את השחקנים המתאימים בכיסאות המתאימים כדי שהאוטובוס ייסע.. עבודת צוות היא עניין של זמן, ככול שהקבוצה תצבור יותר ניצחונות היא תקבל גם יותר ביטחון, הביטחון יגרום לצבירת ניסיון עד שבסופו של דבר מעגל הכישלונות וההפסדים יתהפך למעגל של ניצחונות והישגיים.

 

הכותב הוא מנחה קבוצות וגרפולוג. עורך סדנאות גיבוש לעובדים. בעל תואר ראשון במדעי החברה. 050-5711160 www.graphologia.net

 

רוצים לפרסם את דעותכם ב"פרשן"? גם אתם יכולים! לחצו כאן

 

גולשים יקרים, הכותבים באתר משקיעים מזמנם בשבילכם, בואו ניתן להם תגובה! כתבו למטה (בנימוס) את דעתכם.

דרג מאמר:          
תגובות למאמר זה לא התקבלו תגובות לקריאת כל התגובות ברצף
אין תגובות למאמר